4 lutego 2024 Światowy Dzień Walki z Rakiem Profilaktyka Onkologiczna Dzień Raka
Światowy Dzień Walki z Rakiem zwany inaczej Światowy Dzień Raka został ustanowiony na Światowym Szczycie Walki z Rakiem zorganizowanym pod egidą prezydenta Francji i dyrektora generalnego UNESCO w Paryżu w 2000 roku. Jakie korzyści pacjentom przyniosło ustanowienie Światowego Dnia Walki z Rakiem?
Kiedy obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem?
Światowy Dzień Walki z Rakiem jest obchodzony corocznie 4 lutego. W tym roku Światowy Dzień Raka będzie świętowany w niedzielę. Tegoroczne hasło wydarzenia brzmi “Close the care gap”, co oznacza w wolnym tłumaczeniu: “Zniweluj nierówności w opiece”. Światowy Dzień Walki z Rakiem (World Cancer Day) nawiązuje do konieczności przezwyciężania nierówności w opiece onkologicznej.
Światowy Dzień Raka 2024 - Jakie jest tegoroczne hasło?
Tegoroczne hasło to to samo, co rok i dwa lata temu: “Zniweluj nierówności w opiece”. Święto z takim przesłaniem to doskonała okazja do przypomnienia jak istotna dla zdrowia jest samoopieka w postaci działań z zakresu profilaktyki onkologicznej. Co należy robić, żeby obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy? Zanim przedstawimy zasady profilaktyki przypomnimy najważniejsze wydarzenia związane z ustanowieniem Światowego Dnia Raka.
Jaka jest historia ustanowienia Światowego Dnia Raka?
Światowy Dzień Raka obchodzony 4 lutego został ustanowiony na Światowym Szczycie Walki z Rakiem zorganizowanym w Paryżu w lutym 2000 roku. Na spotkaniu przyjęto Kartę Paryską. Co dało pacjentom stworzenie Światowego Dnia Raka? Z inicjatywy Polskiej Unii Onkologii podczas obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem od roku 2008 organizowane są dni otwarte w placówkach onkologicznych, podczas których można skorzystać z porad oraz bezpłatnych badań.
Czym jest Paryska Karta przyjęta w lutym 2000 roku?
Na spotkaniu w lutym w 2000 roku w Paryżu przyjęto Kartę Paryską, w myśl której rządy krajów, które ją podpisały, zobowiązały się do stworzenia programów zapobiegających zachorowaniom na raka i do wspierania metod leczenia chorób nowotworowych. W skrócie opracowana wówczas Karta Paryska ma na celu: promowanie badań, zapobieganie nowotworom, poprawę usług świadczonych pacjentom, podnoszenie świadomości i mobilizowanie społeczeństwa do postępów w walce z rakiem.
Czy Światowy Dzień Walki z Rakiem to to samo co Światowy Dzień Onkologii?
W Polsce miesiącem walki z rakiem piersi jest październik. Placówki onkologiczne organizują 4 października “Światowy Dzień Onkologii”. Październik jest “Miesiącem Świadomości Raka Piersi”, który został zainicjowany w 1985 roku przez AstraZeneca. W 2008 roku Europejska Koalicja do Walki z Rakiem Piersi ustanowiła 15 października “Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi”. Symbolem tej walki jest różowa wstążka. W lutym na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. 4 lutego głośno mówi się o zachorowaniach na nowotwory a także o ważnej profilaktyce antynowotworowej. “Czas to życie” - wczesne wykrycie choroby może je uratować.
Jak obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy?
W Polsce nowotwory stanowią narastający problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny. Po chorobach układu krążenia są drugą przyczyną zgonów pacjentów. Dlatego warto poznać 10 zasad profilaktyki onkologicznej:
- Nie pal i stwórz w domu środowisko wolne od tytoniu.
- Utrzymuj prawidłową masę ciała. Nadwaga przyczynia się do nieprawidłowych zmian wielu parametrów biochemicznych, które wpływają na metabolizm komórek nowotworowych.
- Przestrzegaj zaleceń prawidłowego sposobu żywienia. Jedz dużo roślin strączkowych, warzyw i produktów pełnoziarnistych i ogranicz spożycie czerwonego mięsa.
- Ogranicz spożycie dowolnego alkoholu. Absencja pomaga zapobiegać nowotworom.
- Bądź aktywną osobą fizycznie w codziennym życiu. Regularne ćwiczenia zmniejszają ryzyko zachorowania na raka okrężnicy.
- Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Chroń się przed słońcem i nie korzystaj z solarium.
- Chroń się przed działaniem czynników i substancji rakotwórczych w miejscu pracy. Stosuj odzież roboczą i przestrzegaj zasad BHP.
- W przypadku kobiet, warto jest karmić piersią, które zmniejsza u matek ryzyko zachorowania na nowotwory.
- Zaszczep dziecko przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby B i wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV.
- Bierz udział w zorganizowanych programach badań przesiewowych w celu wczesnego wykrycia: raka jelita grubego, raka piersi, raka szyjki macicy
- Mammografia - kobiety w wieku 45-74 lata
- Cytologia - kobiety w wieku 25-64 lata
- Kolonoskopia - kobiety i mężczyźni w wieku 50 – 65 lat lub 40 – 49 lat – młodszy przedział wiekowy, jeśli krewny pierwszego stopnia miał diagnozę nowotworu jelita grubego (wykonywana nawet co 10 lat, jeśli lekarz nie zaleci inaczej).