Polska

Dolnośląskie

Województwo dolnośląskie słynie z wielu atrakcji turystycznych tj. Zamki (99 zabytkowych budowli - najsłynniejszy Zamek Książ), Pałace (kilkaset, np. Pałac Marianny Orańskiej) i Dwory królewskie. W dolnośląskim warto zobaczyć twierdze i warownie (np. Twierdza Srebrna Góra). Ciekawe atrakcje Dolny Śląsk skrywa w podziemiach (np. Kopalnia Złota w Złotym Stoku i bunkry hitlerowskie Riese “Olbrzym”). Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znalazła się Hala Stulecia we Wrocławiu. dolnośląskie Kościoły Pokoju: w Świdnicy i Jaworze.

Kujawsko-pomorskie

Kujawy i Pałuki mają bogatą historię i leżą na Szlaku Piastowskim, biegnącym także przez Wielkopolskę. Na brzegu największego w tym regionie jeziora Gopło stoi Mysia Wieża w Kruszwicy, kojarzona z podaniem o Popielu, legendarnym władcy Polan, którzy wchłonęli Goplan. W kujawsko-pomorskim leży Osada Biskupin. Województwo kujawsko-pomorskie słynie z toruńskich pierników. Do najbardziej znanych zabytkowych obiektów zalicza się: Ruiny Zamku w Bobrownikach, Zamek Krzyżacki w Świeciu, Piramidy Kujawskie, Twierdzę Chełmno.

Lubelskie
Województwo lubelskie to jeden z najatrakcyjniejszych obszarów w Polsce. Kraina Lessowych Wąwozów położona w zachodniej części województwa lubelskiego to najciekawsze miejsce na Lubelszczyźnie. Do wypoczynku w uzdrowisku Nałęczów zachęcają: mikroklimat, muzea, park zdrojowy oraz zabiegi rehabilitacyjne i lecznicze. W Puławach można zwiedzić zespół pałacowo-parkowy z kościołem pw. Wniebowzięcia NMP. Perłą Regionu Lubelszczyzna jest miasto Zamość z unikalnym zespołem architektoniczno-urbanistycznym Starego Miasta.
Lubuskie
Województwo lubuskie słynie z lasów, jezior i rzek. Jest najbardziej zalesionym regionem w Polsce. Na Ziemi Lubuskiej prosperuje wiele winnic, dlatego ciekawe atrakcje lubuskie są zlokalizowana na Szlaku Wina i Miodu. Znane na całym świecie atrakcje Lubuskie skrywa Międzyrzecki Rejon Umocniony (bunkry, nietoperze) zaś Świebodzin może się pochwalić najwyższą na świecie figurą Chrystusa Króla na wzór Rio de Janeiro. Miasto Zielona Góra każdego roku organizuje Lubuski Orszak Trzech Króli i Winobranie.
Łódzkie

Łódzkie nie ma zbyt wiele zabytkowych budowli jak dolnośląskie. Miasto Łódź jest jednak wyjątkowe. Słynie z zabytkowych fabryk, willi i pałaców fabrykantów. Piękno i potęgę włókienniczego dziedzictwa stolicy województwa łódzkiego widać w architekturze Łodzi. Jedną z pamiątek jest Osiedle Księży Młyn. Innym ciekawym miejscem w Łódzkim jest Centralne Muzeum Włókiennictwa. Na terenie Łódzkiej Manufaktury odbywają się koncerty i imprezy plenerowe. Łódź kojarzona jest z ceglanymi budynkami fabryk. Neorenesansowy pałac Karola Scheiblera to obecnie Muzeum Kinematografii. Najbardziej popularną atrakcją Łódzkiego jest Ulica Piotrkowska w Łodzi.

Małopolskie

Województwo małopolskie słynie z wielu atrakcji turystycznych tj.: niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, skocznia narciarska w Zakopanem, Kościół Mariacki w Krakowie. W Małopolsce warto zobaczyć drewniane kościoły (np. Kościół w Wolbromiu), zabytkowe obiekty tj. Zamki (Zamek Pieskowa Skała) i osobliwości skalne (np. Maczuga Herkulesa). Ciekawe atrakcje Małopolska skrywa w podziemiach (np. Kopalnia Soli w Wieliczce i Bochni). Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znalazło się Stare Miasto w Krakowie, klasztor w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Mazowieckie

Województwo mazowieckie słynie z Syrenki i Pałacu Kultury. Pod względem liczby zabytkowych budowli Mazowsze plasuje się tuż za Dolnym Śląskiem. Chcąc zwiedzić ciekawe miejsca na Mazowszu warto się wybrać do Kampinoskiego Parku Narodowego, który od 2000 roku jest wpisany na światową listę UNESCO. Poza spacerami na łonie natury warto zwiedzić muzeum i cmentarz w Palmirach.  Do najbardziej znanych zabytkowych obiektów zalicza się: Zamek Królewski w Warszawie, Pałac w Wilanowie, Łazienki Królewskie, Katedrę Św. Jana Chrzciciela w Warszawie oraz Pałac Kultury i Nauki.

Opolskie

Opolskie jest najmniejszym województwem w Polsce. Ma jednak mnóstwo do zaoferowania turystom. Miasto Opole uznawane jest za stolicę polskiej piosenki. W Amfiteatrze Tysiąclecia każdego roku odbywa Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki. Nic więc dziwnego, że ciekawym miejscem do zwiedzenia jest Muzeum Polskiej.  Region Śląska Opolskiego słynie z zachwycających zabytków tj.: Zamek w Mosznej, Zamek Niemodlin z Bursztynową Komnatą, Zamek w Dąbrowie, Zamek w Głogówku, Zamek w Brzegu, Zamek w Otmuchowie, Zamek w Strzelcach Opolskich, Zamek w Prószkowie oraz Pałac w Krapkowicach.

Podkarpackie

Województwo Podkarpackie słynie z gór Bieszczad, które położone są także na Ukrainie i Słowacji. W Bieszczadach zachwyca sztuczny zbiornik wodny “Jezioro Solińskie” i mieści się Bieszczadzki Park Narodowy. Przemierzając ponad 1 tys. kilometrów można zobaczyć aż 127 obiektów leżących na Podkarpackim Szlaku Architektury Drewnianej. Najbardziej znany jest gotycki kościół drewniany w Haczowie. Kolejną perełką województwa podkarpackiego jest Zamek w Łańcucie. W Bóbrce koło Krosna znajduje się Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego.

Podlaskie

Podlasie to magiczna kraina, otoczona dziką naturą. Znajdują się tu aż 4 parki narodowe. Biebrzański Park Narodowy przyciąga obserwatorów ptaków. Rozlewiska Biebrzy stanowią dom dla polskich łosi. Ta okolica kryje w sobie historyczne wydarzenia od Twierdzy Osowiec po obronę Wizny. Narwiański Park Narodowy warto zwiedzić ze szlaku kajakowego. Narew to jedna z niewielu tak dzikich rzek. Perłą w Koronie Polskich Parków Narodowych jest Białowieski Park Narodowy. Walory pradawnej Puszczy wpisano na Listę Obiektów UNESCO.

Pomorskie

Region Pomorze ma bogatą historię. Zamek w Malborku został zbudowany z 16 milionów cegieł. Zamek w Gniewie był najpotężniejszą twierdzą Zakonu Krzyżackiego na lewym brzegu Wisły. Ciekawą atrakcją na Pomorzu jest “dom do góry nogami” w Skansenie w Szymbarku. Stół, przy którym może zasiąść 220 osób został wpisany do księgi Guinnessa. Kolejnym ciekawym miejscem w województwie pomorskim jest Ogród dendrologiczny w Wirtach. Na jego powierzchni rośnie ponad 450 gatunków drzew i krzewów. Podążając za legendą, na dnie Jeziora Klasztornego w Kartuzach spoczywa wielka bryła bursztynu, który wypłynie na powierzchnię, gdy świat będą zamieszkiwali sami dobrzy ludzie.

Śląskie

Województwo śląskie kojarzy się z wydobywaniem węgla kamiennego. Słynie jednak z wielu atrakcji turystycznych tj.: zamki (Olsztyn, Bobolice, Mirów), pałace (Pałac Kawalera w Świerklańcu, Pszczynie), hale widowiskowo sportowe (np. “Spodek” w Katowicach). Ciekawe atrakcje Śląsk skrywa w podziemiach (np. Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, skansen górniczy “Królowa Luiza" i skansen podziemny “Guido” w Zabrzu).

Świętokrzyskie

Województwo Świętokrzyskie czaruje, zgodnie ze sloganem tego regionu, gdyż nawiązuje do licznych legend o diabłach, wiedźmach i innych postaci fantastycznych. To tu leżą najstarszy łańcuch górski - Góry Świętokrzyskie. Stolicą województwa są Kielce, gdzie znajduje się Muzeum Zabawek, Pałac Biskupów, Kadzielnia i Geopark. Ciekawym miejscem w Świętokrzyskim jest Sandomierz rozsławiony przez serial: “Ojciec Mateusz”. Atrakcją są zabytkowe bramy: Ucho Igielne, stare kamienice, ratusz, Dom Długosza, Zamek w Sandomierzu oraz cudowny Wąwóz Królowej Jadwigi.

Warmińsko-mazurskie

Warmia i Mazury to Kraina Tysiąca Jezior. Tak naprawdę znajduje się tu ponad 3 rys. zbiorników wodnych, które połączone kanałami i rzekami tworzą wielokilometrowy system szlaków wodnych. to prawdziwy raj dla żeglarzy. Mazurskie Jeziora mogły zostać wpisane na listę 7 nowych cudów natury. Ostatecznie znalazły się w gronie 14 najpiękniejszych miejsc na świecie. Na Szlaku Wielkich Jezior znajdują się popularne wśród turystów miejscowości tj.: Mikołajki, Giżycko i Ruciane-Nida. Fajną atrakcją warmińsko-mazurskiego jest obrotowy most w Giżycku.

Wielkopolskie

Województwo wielkopolskie słynie z koziołków poznańskich i rogali świętomarcińskich. To kraina Stu Jezior. W Wielkopolskim Parku Narodowym można zobaczyć Orła Bielika w locie. Do najbardziej znanych zabytkowych obiektów zalicza się: Zamek w Kórniku. Pałac Działyńskich w Poznaniu, Pałac w Antoninie zaś miejscami kultu religijnego jest Sanktuarium w Licheniu i Lednickie Pola. Słynne atrakcje Wielkopolski skrywa w podziemiach Kopalnia Soli w Kłodawie. Turkusowe Jeziorko w Koninie przywołuje tropikalny klimat zaś Parowozownia Wolsztyńska przenosi do przeszłości.


Zachodniopomorskie

Pomorze Zachodniopomorskie kojarzy się z nadbałtyckimi plażami. To prawdziwy raj dla osób pragnących popływać w Morzu Bałtyckim. Mnóstwo atrakcji zachodniopomorskie oferuje dla miłośników przyrody. Parki Narodowe i Krajobrazowe, malownicze jeziora i rwące rzeki przyciągają ludzi szukających kontaktu z naturą. Pojezierze Zachodniopomorskie słynie z licznie nagromadzonych obiektów militarnych. Ciekawą atrakcją w mieście Wolin jest Centrum Słowian i Wikingów. Warto wspomnieć o Wolińskim Parku Narodowym, którego charakterystycznymi elementami są lasy bukowe i wysokie klify.

Polska - poznaj własny kraj!

dla Waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę turystyczną i cieszyć się podróżą opisaną na naszym blogu podróżniczym
 

Atrakcje Polska - Co warto zobaczyć?

Warto zobaczyć w Polsce wszystkie województwa, ponieważ każdy region oferuje mnóstwo atrakcji turystycznych. Zobacz TOP 16: Dolnośląskie - Zamek Książ, Kujawsko-Pomorskie - Biskupin, Lubelskie - Monaster Św. Onufrego w Jabłecznej, Lubuskie - Pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie, Łódzkie - Sobór św. Aleksandra Newskiego w Łodzi, Małopolskie - Rowerowy Szlak Orlich Gniazd, Mazowieckie - Łazienki Królewskie, Opolskie - Zamek Moszna, Podkarpackie - Zamek w Łańcucie, Podlaskie - Kanał Augustowski, Pomorskie - Trójmiasto i Zamek w Malborku, Śląskie - Polskie Malediwy, Świętokrzyskie - Góra Łysica, Warmińsko-Mazurskie - Kraina Wielkich Jezior, Wielkopolskie - Sanktuarium w Licheniu, Zachodniopomorskie - Szlak Latarni Morskich.

Polskie atrakcje turystyczne - ciekawe miejsca

Chcąc zwiedzić ciekawe miejsca w Polsce warto udać się na Południe, gdzie urzekają górskie krajobrazy. Wiele szlaków górskich i turystycznych pozwala zdobyć najwyższe szczyty w Sudetach (Śnieżka), Beskidach (Babia Góra), Tatrach (Rysy), Bieszczadach (Tarnica), Górach Świętokrzyskich (Łysica). Wiatr we włosach można poczuć na Północy kraju w nadmorskich kurortach poczynając od zachodniej granicy: Świnoujście, Międzyzdroje, Międzywodzie, Dziwnów, Pobierowo, Rewal, Kołobrzeg, Mielno, Jarosławiec, Sopot, Gdańsk, Gdynia, Hel, Krynica Morska, itp. Bliżej wschodu rozciąga się cudowna Kraina Wielkich Jezior: Warmia i Mazury. Centrum kultury jest oczywiście stolica Polski: Warszawa. Na Zachodzie można znaleźć mnóstwo militarnych atrakcji tj.: MRU Międzyrzecki Rejon Umocniony i Hitlerowskie Bunkry. Przez Wielkopolskę przebiegają wąskotorówki i parowozy. Zaś na Wschodzie Polski znajduje się perła architektury renesansu - miasto Zamość. Magicznym miejscem w Polsce na Wschodzie są oczywiście Bieszczady.

Atrakcje dla dzieci - Polska

Atrakcje dla dzieci w Polsce można odkryć w każdym z 16 województw. Oto ranking najlepszych 16 atrakcji dla dzieci i nie tylko. Dolnośląskie - Kopalnia Złota w Złotym Stoku, Kujawsko-Pomorskie - Żnińska Kolej Wąskotorowa, Lubelskie - Czartowe Pole, Lubuskie - Park Mużakowski, Łódzkie - Park Rozrywki Mandoria, Małopolskie - Energylandia, Mazowieckie - Farma Iluzji Mościska, Opolskie - Ogród zoologiczny w Opolu, Podkarpackie - Skansen Karpacka Troja, Podlaskie - Papugarnia Ara w Białymstoku, Pomorskie - Fokarium na Helu, Śląskie - Bajka Pana Kleksa, Świętokrzyskie - Muzeum Bajki w Pacanowie, Warmińsko-Mazurskie - Rejsy po Kanale Ostródzko-Elbląskim, Wielkopolskie - Mosińska Kolej Drezynowa, Zachodniopomorskie - Promenada Gwiazd w Międzyzdrojach. Każde województwo oferuje mnóstwo atrakcji dla dzieci tych aktywnych, z bujną wyobraźnią i ambitnych - chłonnych wiedzy.

Powyżej zaprezentowaliśmy wybrane atrakcje, jakie Polska oferuje dla turystów niezależnie od wieku. Szczegółowe opisy i prezentacje wielu innych atrakcji polskich i ciekawych miejsc zamieściliśmy na naszym blogu podróżniczym. W przewodniku turystycznym prezentujemy najnowsze relacje z podróży, pokazujemy nieprzetarte wcześniej szlaki turystyczne i wskazujemy ścieżki popularne i te nieznane.

 Polska graniczy z państwami tj.: Niemcy, Czechy, Słowacja, Ukraina, Białoruś, Litwa, Rosja.

„Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"