Polskie Góry Zimą Wyprawy Górskie Planowanie Wycieczki w Górach z Dziećmi Dla Początkujących
Polskie góry zimą są niebezpieczne, dlatego postanowiliśmy w kilku krokach przedstawić porady dotyczące planowania wczasów w górach od jesieni do późnej wiosny. Wiele szlaków turystycznych w czasie ferii zimowych jest zamkniętych i niedostępnych. Dlatego przed wyjazdem w góry zwłaszcza z dziećmi lub bez doświadczenia należy się odpowiednio przygotować.
Planowanie podróży w polskie góry zimą z dziećmi i dla początkujących
Postanowiliśmy przedstawić 12 kroków, które pozwolą miło spędzić wakacje w polskich górach zimą. Pierwsze 6 kroków służy do określenia podstawowych danych. Ogólnie mówiąc to rozeznanie się z tematem po rzuceniu hasła: Może gdzieś pojechać?
Od razu pojawiają się kolejne niewiadome typu:
- Gdzie i po co jechać na wycieczkę?
- Z kim i jakim wybrać się na wycieczkę?
- Na ile i za ile jechać na wycieczkę?
- Kiedy wybrać się na wycieczkę?
- Dokąd się udać i gdzie nocować?
- Jak i czym dotrzeć na miejsce wycieczki?
Kolejne 6 kroków to konkrety. Zacznijmy od podstaw.
1 KROK Wytycz szlak turystyczny i określ cel wycieczki w góry zimą!
Co należy dalej zrobić po pojawieniu się pytania: Może gdzieś pojechać? Właśnie od tego zaczyna się proces planowania wycieczki. Najczęściej stoimy przed dylematem, czy wybrać się nad morze czy w góry. W okresie zimowym, w czasie ferii zimowych i wczesną wiosną znacznie większą popularnością cieszą się polskie góry. Przez Polskę przebiegają trzy pasma górskie: Góry Świętokrzyskie, Sudety i Karpaty. W każdym z tych miejsc można skorzystać z licznych atrakcji. Planując wycieczkę w polskie góry zimą warto już na wstępie określić główny cel wyjazdu. Zobaczmy co mają do zaoferowania polskie góry zimą. Zimowe atrakcje:
- NARTY - Jazda na nartach, Nauka jazdy na nartach, Szusowanie na nartach po stokach narciarskich i nartostradach.
- SNOWBOARD - Jazda na snowboardzie, Nauka jazdy na snowboardzie, Szusowanie na desce snowboardowej po stokach.
- BIEGÓWKI - Narciarstwo biegowe, Malownicze trasy narciarstwa biegowego z dziećmi.
- SANKI DREWNIANE, SANKI DMUCHANE, SNOWTUBING, SANKI DESKA, NARTOSANKI, ŚLIZGACZE, ŚLIZGI ZJAZDOWE - Jazda na sankach dla dzieci w górach, Zjazd na pontonach, Zimowe trasy saneczkowe w górach, Tory saneczkowe w górach.
- ŁYŻWY - Jazda na łyżwach, Plenerowe lodowiska, Miejskie lodowiska.
- SZCZYTY - Zdobywanie górskich szczytów zimą, tj. np. Śnieżka, Skrzyczne, Babia Góra, Tarnica w Bieszczadach, Giewont dostępny dla osób niepełnosprawnych.
- KOLEJKI GÓRSKIE - Turystyka krajoznawcza, Cudowne widoki górskie.
- SUCHE MORSOWANIE - Zdobywanie szlaków górskich wyłącznie w bieliźnie.
- BITWA NA ŚNIEŻKI - Rzucanie śnieżkami.
- SPACERY, NORDIC WALKING - Zimowe spacery po górach, Zimowy trekking, Piesze wycieczki po górach szlakami turystycznymi, Górskie wędrówki zimą.
- SKUTERY ŚNIEŻNE - Wycieczki skuterami śnieżnymi po górach.
- KULIGI - Zwiedzanie urokliwych okolic zakończone wspólną biesiadą przy ognisku.
- SNOWRAFTING - Wspólna jazda z dużą prędkością po zaspach śnieżnych specjalnym pontonem przypiętym do skutera śnieżnego.
- TERMY, SPA, FITNESS, SIŁOWNIE - Wypoczynek nad wodą zimą, korzystanie z basenów zewnętrznych. Termy z ciepłymi basenami, sauny, jacuzzi, masaże i zabiegi.
- ATRAKCJE INDOOR - Dostępne niezależnie od pory roku i pogody. Dla miłośników historii: Muzea i Zabytki. Dla miłośników sztuki: Galerie i Wystawy. Dla miłośników przyrody: Palmiarnie, Parki. Dla miłośników zagadek: Escape Room, Pokoje gier. Dla szukających rozrywki: Kręgielnie, Bilard, Kina, Kluby i Dancingi, Potańcówki w górskiej chacie. Dla dzieci: Rodzinne Parki Rozrywki, Parki Miniatur, Place zabaw, Parki trampolin, Baseny.
2 KROK Określ kto jedzie w polskie góry zimą i zrób krótką charakterystykę uczestników!
Po wyznaczeniu głównego celu wycieczki w góry zimą można przystąpić do określenia liczby uczestników i ich charakterystyki. Zupełnie inaczej planuje się wycieczkę w góry zimą z dziećmi, inaczej wczasy w górach zimą dla seniora i jeszcze inaczej podróże we dwoje. Dlatego określ liczbę uczestników i charakter wycieczki (KTO jedzie i po CO?) zanim przejdziesz do kolejnego kroku. Poniżej przykładowe propozycje:
- Wakacje w górach zimą w pojedynkę, wyjazd w polskie góry zimą dla singli, wycieczki jednoosobowe, wyprawy w pojedynkę, trekking
- Pobyt w górach zimą dla dwojga, wycieczki w góry dla zakochanych, podróże poślubne w góry
- Wyprawy rodziców w polskie góry zimą z dziećmi
- Rodzinne wycieczki w góry zimą z dziećmi, dziadkami
- Wczasy dla seniora i emerytów w górach zimą
- Miejsca w górach dla niepełnosprawnych, turnusy rehabilitacyjne w górach
- Wycieczka w polskie góry zimą dla grupy szkolnej, obozy zimowe, zimowiska narciarskie, wyjazdy integracyjne w góry, wycieczki dla grup zorganizowanych
- Wycieczki w polskie góry zimą dla znajomych, przyjaciół, wieczór panieński w górach, wieczór kawalerski w górach
- Wycieczki turystyczne, wycieczki krajoznawcze, zorganizowane wycieczki
- Wycieczki podróżnicze, wyjazdy z klubu Zdobywców Korony Gór Polskich, wycieczki górskie PTTK, miłośników gór, wspólne wypady w góry, ekstremalne wyprawy w góry zimą
3 KROK Określ na ile wybierasz się w polskie góry zimą!
Wiedząc już kto z nami jedzie w polskie góry zimą pora określić przedział czasowy. To bardzo ważny etap planowania wycieczki górskiej. Wyznaczenie czasu trwania wakacji w górach jest zależne od takich czynników jak:
Zupełnie inaczej planuje się wycieczki jednodniowe i dwutygodniowe turnusy rehabilitacyjne w górach. Celem krótkich wypadów w góry jest zdobycie szczytów, zwiedzenie konkretnych miejsc lub uchwycenie na fotografii zapierających dech w piersiach widoków. Kilkudniowe wycieczki lub długoterminowe wyjazdy pozwalają uczestnikom poznać ciekawe miejsca, skorzystać ze wszystkich atrakcji i udogodnień a przede wszystkim odpocząć i zregenerować siły. Określ zatem czas trwania wycieczki (NA ILE jedziesz lub jedziecie). Do wyboru są:
- Wolny czas (własny i wszystkich uczestników wyprawy w góry zimą)
- Budżet (własny i wszystkich uczestników wycieczki w góry zimą)
- Charakter wycieczki w polskie góry zimą
- Predyspozycje własne i wszystkich uczestników wyprawy w góry
- Warunki pogodowe panujące w polskich górach zimą
Zupełnie inaczej planuje się wycieczki jednodniowe i dwutygodniowe turnusy rehabilitacyjne w górach. Celem krótkich wypadów w góry jest zdobycie szczytów, zwiedzenie konkretnych miejsc lub uchwycenie na fotografii zapierających dech w piersiach widoków. Kilkudniowe wycieczki lub długoterminowe wyjazdy pozwalają uczestnikom poznać ciekawe miejsca, skorzystać ze wszystkich atrakcji i udogodnień a przede wszystkim odpocząć i zregenerować siły. Określ zatem czas trwania wycieczki (NA ILE jedziesz lub jedziecie). Do wyboru są:
- Wycieczki jednodniowe
- Wycieczki kilkudniowe
- Wycieczki weekendowe
- Wycieczki tygodniowe
- Wycieczki dwutygodniowe
- Wycieczki objazdowe, krajoznawcze
4 KROK Określ w jakim terminie planujesz wycieczkę w góry!
Kolejnym krokiem planowania wycieczki w góry zimą jest wyznaczenie konkretnego terminu, dopasowanego do wszystkich uczestników wyprawy. W niektórych przypadkach data wyjazdu jest narzucona przez otoczenie lub okolicznościowe czynniki, którymi mogą być:
- Data ślubu przy planowaniu wieczoru panieńskiego w górach, wieczoru kawalerskiego w górach i podróży poślubnej
- Data urodzin konkretnej osoby
- Harmonogram ferii zimowych dla poszczególnych województw
- Warunki pogodowe, zagrożenia lawinowe, opady śniegu
5 KROK Zarezerwuj noclegi w górach zimą dla siebie i wszystkich uczestników wyprawy w góry!
Wiedząc z kim jedziemy, na jak długo, kiedy i po co… należy rozejrzeć się za miejscami noclegowymi w górach zimą. Przy planowaniu noclegu w górach warto kierować się takimi kryteriami jak:
a) Hotele w górach, hotele SPA, Fitness z noclegiem
b) Apartamenty w górach
- Budżet (własny i wszystkich uczestników wycieczki w góry zimą). UWAGA nie zawsze tanie wycieczki w góry zależą od długości pobytu. Duży wpływ na cenę ma termin wyprawy w góry. Z doświadczenia wiemy, że wycieczki w góry na długie weekendy są droższe od wyjazdów kilkudniowych w innym terminie. Na pewno ceny noclegów w górach są wysokie w czasie: Sylwestra, Majówki i ferii zimowych. Oczywiście można w tych terminach trafić na ciekawe promocje noclegów w górach.
- Lokalizacja miejsca noclegowego. UWAGA nie zawsze ekskluzywne wycieczki w góry muszą oferować noclegi w samym centrum. Wszystko zależy od upodobań uczestników wyprawy w polskie góry zimą. Jeśli celem wycieczki jest relaks i wypoczynek warto zarezerwować noclegi na obrzeżach miasta. W przypadku nastawienia na częste wyprawy w góry warto poszukać noclegu blisko szlaków górskich. Grupy zorganizowane często decydują się na noclegi w schroniskach. Planując wycieczkę w góry dla seniorów i osób niepełnosprawnych należy wziąć pod uwagę udogodnienia dla osób z ograniczoną zdolnością poruszania się. Jadąc w góry z dziećmi część rodziców wybiera całe apartamenty z kuchnią, część szuka domków w górach a jeszcze inni rezerwują noclegi w hotelach oferujących atrakcje dla najmłodszych tj. sale zabaw, baseny. Organizując wypad w góry we dwoje, dla zakochanych warto rozejrzeć się za obiektami SPA, miejscami noclegowymi z sauną, jacuzzi. Lokalizacja noclegów, hoteli i willi w centrum miasta jest wygodna dla grup zorganizowanych, wyjazdów integracyjnych, wypadów w góry ze znajomymi i przyjaciółmi. Bliskość pubów, dyskotek zachęca do wspólnej zabawy.
- Rodzaj obiektu. Tanie wyjazdy w góry zimą nie zawsze oznaczają spanie w schronisku lub pensjonacie. Na cenę noclegu wpływa termin, lokalizacja a także ilość uczestników. Organizując wyjazdy grupowe można negocjować warunki. Poznaj rodzaje miejsc noclegowych:
a) Hotele w górach, hotele SPA, Fitness z noclegiem
b) Apartamenty w górach
c) Pensjonaty i wille w górach
d) Schroniska w górach
e) Hostele w górach
f) Domki w górach
g) Domy wakacyjne w górach
h)Chatka w górach
i) Agroturystyka w górach
j) Sanatoria, kurorty i uzdrowiska w górach
k) Ośrodki szkoleniowe i wypoczynkowe
Planując wycieczki rodzinne z dziećmi w góry rodzice szukają apartamentów z aneksem kuchennym. Osoby z różnymi schorzeniami wybierają sanatoria i uzdrowiska lub hotele SPA. Młodzież szuka tanich wycieczek w góry więc decyduje się na hostele, schroniska i pensjonaty. Wyjazd w góry dla dwojga wiąże się z wynajęciem noclegu w apartamencie, willi lub hotelu SPA. Domki w górach i chatki góralskie to propozycja dla każdego. Mniej znaną formą noclegu jest agroturystyka w górach. Na ekofarmach znajdują się żywe zwierzęta tj.: króliki, osiołki, kurki, kózki, baranki, alpaki, szopy, kotki i pieski. To wspaniała propozycja noclegu dla rodzin z dziećmi i seniorami. Ciekawe propozycje noclegu w górach dla singli oferują hotele, wille, apartamenty. Wyruszając na ekstremalną wycieczkę w góry można zatrzymać się na noc w hostelu lub schronisku. Ośrodki szkoleniowe i Domy wypoczynkowe to idealne rozwiązanie na nocleg dla grup zorganizowanych, szkolne wycieczki i dzieci wyjeżdżające na kolonie, zimowiska narciarskie. A co na wyjazdy integracyjne w góry? Hotele SPA, z basenem, sauną, jacuzzi, siłownią z salą do tańczenia, oferujące dobre jedzenie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród pracowników.
4. Standard obiektu i wyposażenie. Im lepsze warunki tym oczywiście wyższa cena noclegu w górach.
d) Schroniska w górach
e) Hostele w górach
f) Domki w górach
g) Domy wakacyjne w górach
h)Chatka w górach
i) Agroturystyka w górach
j) Sanatoria, kurorty i uzdrowiska w górach
k) Ośrodki szkoleniowe i wypoczynkowe
Planując wycieczki rodzinne z dziećmi w góry rodzice szukają apartamentów z aneksem kuchennym. Osoby z różnymi schorzeniami wybierają sanatoria i uzdrowiska lub hotele SPA. Młodzież szuka tanich wycieczek w góry więc decyduje się na hostele, schroniska i pensjonaty. Wyjazd w góry dla dwojga wiąże się z wynajęciem noclegu w apartamencie, willi lub hotelu SPA. Domki w górach i chatki góralskie to propozycja dla każdego. Mniej znaną formą noclegu jest agroturystyka w górach. Na ekofarmach znajdują się żywe zwierzęta tj.: króliki, osiołki, kurki, kózki, baranki, alpaki, szopy, kotki i pieski. To wspaniała propozycja noclegu dla rodzin z dziećmi i seniorami. Ciekawe propozycje noclegu w górach dla singli oferują hotele, wille, apartamenty. Wyruszając na ekstremalną wycieczkę w góry można zatrzymać się na noc w hostelu lub schronisku. Ośrodki szkoleniowe i Domy wypoczynkowe to idealne rozwiązanie na nocleg dla grup zorganizowanych, szkolne wycieczki i dzieci wyjeżdżające na kolonie, zimowiska narciarskie. A co na wyjazdy integracyjne w góry? Hotele SPA, z basenem, sauną, jacuzzi, siłownią z salą do tańczenia, oferujące dobre jedzenie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród pracowników.
4. Standard obiektu i wyposażenie. Im lepsze warunki tym oczywiście wyższa cena noclegu w górach.
- Planując rodzinne wycieczki z dziećmi niezbędnym wyposażeniem będzie osobna kuchnia, łazienka, telewizor, darmowe wifi, plac zabaw. Osoby starsze, niepełnosprawne, seniorzy i emeryci zwracają uwagę na udogodnienia tj. winda, parking, łazienka w pokoju dostosowana do osób niepełnosprawnych. Organizując wyjazd we dwoje w góry zimą ważne będzie wyposażenie zapewniające romantyczny klimat np. sauny, jacuzzi, domek saunowy z balią.
- Wyjazd w góry zimą wiąże się z zabraniem wielu grubych ubrań zajmujących sporo miejsca w walizce, dlatego niezbędnym minimum wyposażenia w miejscu noclegowym powinny być: ręczniki, czajnik, żelazko, suszarka, szklanki i talerze, sztućce, pościel, wieszaki, środki czystości (mydło, szampon).
- Planując wyjazd w góry zimą warto zwrócić uwagę, czy w miejscu noclegowym można wypożyczyć sanki, łyżwy, narty i czy znajduje się suszarnia butów, sprzętu narciarskiego i narciarnia - przechowalnia sprzętu..
- Wybierając miejsce noclegowe należy podjąć decyzję związaną z wyżywieniem. Niektóre obiekty oferują pełne wyżywienie all inclusive. Ciekawą propozycją dla zdobywców gór jest opcja ze śniadaniem i obiadokolacją. Dostęp do kuchni z lodówką, kuchenką i garnkami jest mile widziany dla rodzin z dziećmi.
6 KROK Zdecyduj jak dojechać w polskie góry zimą, czym, jakim środkiem transportu!
Ostatnim krokiem wyznaczania podstaw przed wyjazdem w polskie góry zimą jest określenie środka transportu. Najwygodniejszą formą jest oczywiście samochód osobowy, wersja kombi, suv. Jak można się dostać w polskie góry zimą? Popularne są:
Oczywiście wybór środka transportu zależy od budżetu, liczby uczestników wyprawy w polskie góry zimą i warunków pogodowych.
- Wycieczki samochodowe
- Wycieczki autokarowe
- Wycieczki pociągiem PKP w góry
- Zloty Motocyklowe po otwarciu sezonu motocyklowego na wiosnę
- Zimowe wypady rowerowe
Oczywiście wybór środka transportu zależy od budżetu, liczby uczestników wyprawy w polskie góry zimą i warunków pogodowych.
Planując wycieczkę w polskie góry zimą na własną rękę trzeba odpowiedzieć na wiele pytań. A to dopiero początek. W powyższym artykule omówiliśmy podstawy planowania wyjazdu w polskie góry zimą i nie tylko. Pora poznać szczegóły planowania. W kolejnym artykule odpowiadamy na pytanie: Co trzeba zabrać ze sobą w góry zimą? Jak wyznaczyć trasę turystyczną punkt po punkcie? Omówimy podstawy bezpiecznego zdobywania gór zimą, żeby uniknąć tragedii, o której zrobiło się głośno pod koniec stycznia 2024 roku - Tragedia na Śnieżce.
Można pójść na skróty i zlecić zorganizowanie wycieczki przedsiębiorcom turystycznym. Pracownicy biur podróży odciążają z wielu obowiązków ale niekiedy nie są w stanie dopasować propozycji wyjazdu e góry do wszystkich indywidualnych potrzeb. Dlatego oferujemy swoje usługi związane z planowaniem wycieczek w góry szyte na miarę. Jesteśmy grupą ludzi zwiedzającą Polskę i świat na własną rękę, dlatego wiemy, jak zaplanować wyjazd w każde miejsce na mapie dopasowane do indywidualnych potrzeb. Umiejętność planowania wycieczek nabyliśmy w ramach długoletniego doświadczenia. Natknęliśmy się na różne kaprysy pogody, które przekształciliśmy w świetną przygodę. Natura wykształciła w nas kreatywność przez co potrafimy w elastyczny sposób podchodzić do planowania wyjazdów. Zobacz naszą ofertę współpracy lub przejdź do kolejnego artykuły, który ułatwi planowanie wycieczki na własną rękę. Co zabrać ze sobą w góry zimą?