Ciekawą atrakcją w Gościeszynie jest neogotycki Pałac Kumatowskich i monumentalne założenia pałacowo-parkowe otoczone murem z basztami. Droga otoczona dorycką kolumnadą prowadzi do kościoła w stylu późnobarokowym z 1778 roku, pw. Św Stanisława Biskupa.
Gościeszyn - Historia Pałacu Kumatowskich
(7 km od Wolsztyna)
Pałac w Gościeszynie można oglądać jedynie z zewnątrz, dlatego na jego tyłach ujrzeliśmy usypaną górkę z metalową barierką. Ktoś stworzył ciekawy punkt widokowy na tył pałacu i park krajobrazowy. Wzdłuż jego wschodniej granicy rośnie czterorzędowa aleja lipowa. W pobliżu jest mały staw, przy którym stoi figura Chrystusa a na południe od pałacu położony jest folwark z zabytkowymi budynkami tj.: gorzelnia z 1873 roku i spichlerz z drugiej połowy XIX w.
Nasze zwiedzanie pałacu wzbudziło zainteresowanie mieszkańców Gościeszyna. Z domów wyszło kilka osób, z którymi mogliśmy porozmawiać o historii tego miejsca. A wyszli oni ze wspaniałych budynków ozdobionych kolumnami z 1913 roku. W przeszłości ich zabudowania pełniły funkcję stajni i ujeżdżalni. Współcześnie są małymi dworkami w starym stylu. Stoją po obu stronach pałacu, rozstawiono je symetrycznie, zaś w północno-wschodnim narożniku dziedzińca stoi neogotycka oficyna z drugiej połowy XIX wieku, z wieżyczkami. Założenia pałacowo-parkowe sprzyjają do organizowania w tym miejscu ognisk i spotkań towarzyskich.
Przy głównej ulicy, przed kościołem, na murze zawieszono tablicę upamiętniającą ofiary terroru. “W czasie pruskiej niewoli Gościeszyn wraz z okolicą stanowił bastion polskiego życia narodowego. W mrocznych latach II wojny światowej dał przykład umiłowania Ojczyzny i doświadczył szczególnej nienawiści ze strony hitlerowskiego najeźdźcy”. To hołd dla 62 ofiar, które zginęły od salw egzekucyjnych.
dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą
„Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"