Blisko 100 metrów od Katedry Gnieźnieńskiej zlokalizowany jest strzeżony parking, na który można zjechać z drogi nr 5 jadą w kierunku katedry. Parking w Gnieźnie koło katedry ma 120 miejsc postojowych na auta osobowe, 40 miejsc dla autobusów i 20 miejsc wydzielono dla ciężarówek. Miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych są wolne od opłat. Duży darmowy parking mieści się na ulicy Powstańców Wielkopolskich 3, przy cmentarzu Św. Krzyża - 1 km od bazyliki Prymasowskiej. Najlepsze darmowe miejsce znajduje się przy cmentarzu Św. Piotra i Pawła koło Kościoła Św. Piotra i Pawła, skąd jest do pokonania zaledwie 550 metrów.
Zwiedzanie Katedry Gnieźnieńskiej zwanej Bazyliką Prymasowską i Sanktuarium Św. Wojciecha rozpoczyna się od kasy biletowej, znajdującej się w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W środku znajdują się toalety i są do pobrania zestawy audio-guide. Pierwszym punktem na trasie turystycznej są Drzwi Gnieźnieńskie. Do specjalnej wnęki z ich ekspozycją może wejść około 25 osób. Wewnątrz jeden przewodnik przez blisko kwadrans opowiada historię powstania Drzwi Św. Wojciecha i omawia prezentowane na nich sceny. Kolejną atrakcją na szlaku w Gnieźnie są Podziemia Katedry a następnie wnętrze Bazyliki Prymasowskiej. Zwieńczeniem zwiedzania jest taras widokowy znajdujący się na szczycie południowej wieży Katedry Gnieźnieńskiej. do pokonania jest aż 239 schodów.
Dla koneserów sztuki obowiązkową atrakcją na mapie turystycznej są Drzwi Św. Wojciecha w Gnieźnie. “Porta Regia” to unikatowy zabytek romańskiej sztuki odlewniczej. Drzwi Gnieźnieńskie wykonano za czasów Mieszka III Starego. Zostały osadzone w portalu wewnętrznym kruchty południowej bazyliki. Drzwi Gnieźnieńskie przedstawiają życiorys Św. Wojciecha. Składają się z dwóch skrzydeł nierównej wielkości. Lewe skrzydło ma 328 cm wysokości i 84 cm szerokości, prawe mierzą 323 cm wysokości i 84 cm szerokości. Zabytkowe wrota zostały odlane ze stopu: miedzi, cyny i domieszki ołowiu. Lewe skrzydło ukazuje sceny z życia świętego przed przybyciem do Polski. Po prawej stronie zamieszczono sceny związane z ewangelizacją pogan i męczeńską śmiercią w Prusach.
dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą
„Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"