Największy Pomnik Chrystusa Króla w Europie - Figura Jezusa w Świebodzinie - Ekstremalna Droga Krzyżowa

Figura Chrystusa Króla w Świebodzinie poświęcona pod koniec 2010 roku rozsławiła nie tylko miasto ale i całe województwo lubuskie. Monumentalny Pomnik Jezusa wraz ze znajdującym się kilkaset metrów dalej Sanktuarium Miłosierdzia Bożego stał się miejscem kultu religijnego. Wielu pielgrzymów zmierza do Chrystusa Króla w Świebodzinie w Wielki Piątek uczestnicząc w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej.

Idea budowy Pomnika Chrystusa Króla

Miasto Świebodzin zostało zawierzone opiece Chrystusa Króla 26 listopada 2000 roku. Tego uroczystego aktu dokonał biskup diecezjalny Adam Dyczkowski i to właśnie wydarzenie stało się iskrą do budowy Pomnika chrystusa Króla w Świebodzinie. Pomysłodawcą był ksiądz prałat Sylwester Zawadzki, będący jednocześnie proboszczem parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie.

Figura Chrystusa w Świebodzinie przy S3

Proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego dokonał wyboru lokalizacji. W 2005 roku doszło do zakupu działki, co stało się początkiem wielkiej budowy. Ogromna figura Chrystusa w Świebodzinie stanęła w całej okazałości w 2010 roku. Poświęcenie monumentalnej postaci Jezusa w Świebodzinie odbyło się w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata 21.11.2010 roku. Pomnik Chrystusa Króla doskonale widać z drogi ekspresowej S3, ponieważ został wzniesiony przy wjeździe do miasta Świebodzin przy ulicy Sulechowskiej.

Największy Pomnik Chrystusa na świecie

Niestety Figura Jezusa w Świebodzinie tylko przez rok była największym Pomnikiem Chrystusa na świecie. Wysoka na 33 metry bez korony i 36 metrów z pozłacaną koroną pokonała Statuę Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro mającą 30 metrów wysokości. Rok po uroczystym poświęceniu pomnika, w Limie - stolicy Peru stanął posąg wyższy o jeden metr. Od tego czasu największym Pomnikiem Chrystusa Króla na świecie stała się 37-metrowa figura Jezusa na Pacyfiku, którą odsłonięto w czerwcu 2011 roku.

Pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie w liczbach

Figura Chrystusa Króla w Świebodzinie mierzy 49 metrów biorąc pod uwagę: kopiec: 12 m, płytę - 1 metr, postać - 33 m, koronę - 3 metry. Rozpiętość ramion wynosi 24 metry a każda z dłoni ma po 6 metrów. Średnica pozłacanej korony na głowie Chrystusa Króla w Świebodzinie ma 3,5 metra. Pomnik Jezusa wykonany jest w technologii siatkobetonu. Tors posągu składa się z 8 elementów wykonanych z betonu narzucanego na szkielet z prętów i siatek stalowych, rozdzielonych warstwą twardej wełny mineralnej.

Symbolika Pomnika Chrystusa Króla w Świebodzinie

Pierwotnie figura Chrystusa w Świebodzinie miała mierzyć 20 metrów wysokości, jednak ostatecznie osiągnęła 33 metry wysokości, czyli tyle ile żył Jezus. Usypane wzgórze, na którym wzniesiono monumentalny posąg składa się z pięciu pierścieni, symbolizujących zbawczą rolę Jezusa dla pięciu kontynentów. Z kolei 3 metrowa pozłacana korona nawiązuje do trzech lat publicznej działalności Chrystusa.

Brama wprowadzająca do Chrystusa Króla

Teren wokół Pomnika Chrystusa Króla w Świebodzinie robi ogromne wrażenie. Do monumentalnego Jezusa prowadzą liczne alejki otoczone drzewami, krzewami i kwiatami. Uroku dodają podjazdy, mury, przejścia. Na szczególną uwagę zasługuje główna brama prowadząca do Golgoty. Przy łukowatym wejściu do kopca, będącego podstawą figury Jezusa w Świebodzinie, stoją dwa anioły. Pomiędzy kamiennymi słupkami widnieje napis “Chrystus Vincit”.

Droga Krzyżowa przy Figurze Jezusa

Do podstawy Pomnika Chrystusa Króla prowadzą dwie drogi. Dla osób młodych i żyjących w ciągłym pośpiechu zbudowano strome schody, które wprawdzie prowadzą do celu ale na skróty, choć wymagają włożenia większego wysiłku. Znacznie więcej czasu trzeba poświęcić na przejście długiej serpentyny choć pod łagodniejszym od schodów kątem. Szlak ten wybierają osoby starsze, schorowane a także pielgrzymi pragnący przejść wszystkie stacje Drogi Krzyżowej. W najniższym punkcie kopca znajduje się pierwsza stacja - Sąd nad Jezusem.

Ekstremalna Droga Krzyżowa do Jezusa w Świebodzinie

Ekstremalna Droga Krzyżowa to piesza, nocna wędrówka w ciszy i samotności. Trasa pielgrzymkowa ma co najmniej 40 kilometrów. Pokonuje się ją w samotności i pełnym skupieniu, bez rozmów, śpiewów i pikników. Ekstremalna Droga Krzyżowa to prawdziwe wyzwanie dla osób, które uwielbiają wyzwania. Głównym jej założeniem jest skupienie się na męce Chrystusa i pokonanie własnych słabości. Wielu śmiałków decyduje się na nocną wędrówkę z odległych miejsc, by dotrzeć do Pomnika Chrystusa Króla w Świebodzinie. Zwieńczeniem takiej pielgrzymki jest przejście przez 14 stacji Drogi Krzyżowej u stóp figury Chrystusa Króla.

Punkt widokowy - Pomnik Chrystusa Króla

Wszyscy pielgrzymi pragną spojrzeć na miasto Świebodzin z najwyższego punktu widokowego udostępnionego zwiedzającym. Wprawdzie nie ma możliwości spojrzenia na lubuskie miasto z zza korony na głowie Jezusa ale wspaniałe widoki rozścielają się z tarasu widokowego znajdującego się u podnóża pomnika Chrystusa Króla. Pięknie krajobrazy zachwycają o każdej porze roku. Biała postać Chrystusa wspaniale kontrastuje na żółtym tle, gdy kwitnie rzepak. Cudownie zlewa się z otoczeniem, gdy ziemię przykrywa śnieg.

Kapliczki Tajemnic Różańcowych przy Pomniku

Poniżej wzgórza z Pomnikiem Chrystusa Króla w Świebodzinie znajdują się kapliczki Tajemnic Różańcowych. Dwadzieścia płaskorzeźb po długiej renowacji zostało zamontowanych w dwóch rzędach na przełomie stycznia - lutego 2014 roku. Kapliczki Tajemnic Różańcowych z kamienia polnego ustawione po lewej stronie (patrząc na Figurę Chrystusa Króla w Świebodzinie) to Tajemnice Bolesne a następnie Chwalebne. Po drugiej stronie od góry prowadzą Tajemnice Radosne a kończą Tajemnice Światła. Tak więc kapliczki Tajemnic Różańcowych w Świebodzinie mają układ zgodny z ruchem zegara, rozpoczynając od ulicy Sulechowskiej.

Dom Pielgrzyma w Świebodzinie

Pomnik Chrystusa Króla leży w odległości 1,5 od Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i 3 km od Centrum Miasta i Rynku, dlatego dużym udogodnieniem dla pielgrzymów jest “Przystań Pielgrzyma” znajdująca się tuż przy Figurze Jezusa. W budynku można skorzystać z płatnej toalety lub nabyć w sklepie z pamiątkami kartki, figurki, przewodniki lub magnesy z Jezusem ze Świebodzina. Nie tylko automaty z napojami cieszą się dużą popularnością wśród turystów. W upalne dni pokaźna kolejka ustawia się przy lodziarni.

Światowe Dni Młodzieży w Świebodzinie

Pomnik Chrystusa Króla przyciąga rzesze pielgrzymów i to z różnych okazji. W roku 2016 kilka tysięcy młodych ludzi zgromadziło się przy figurze Jezusa, gdzie odbyły się diecezjalne uroczystości Światowych Dni Młodzieży. Na uczestników czekały liczne koncerty i pokazy tańca ulicznego Hip-Hop Dance w wykonaniu grupy “Wojownicy Krzyża”. Diecezjalne uroczystości Światowych Dni Młodzieży rozpoczęły się prezentacją wielu flag u podstawy figury Chrystusa Króla a zakończyły dużym ogniskiem.

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie widać z wielu punktów widokowych przy Figurze Chrystusa Króla. Jest oddalone od pomnika o półtora kilometra. To kolejne miejsce kultu religijnego rozsławiające województwo lubuskie. Inicjatorem budowy nowego kościoła na os. Łużyckim w Świebodzinie był ks. prałat Sylwester Zawadzki, pomysłodawca wzniesienia najwyższego Pomnika Chrystusa na świecie, choć przez rok. Warto rozpocząć swoją trasę turystyczną po Świebodzinie od Pomnika Chrystusa Króla, by następnie udać się pieszo do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego a stamtąd do centrum miasta.

czas na przygodę, ruszaj w trasę

dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą

Atrakcje w pobliżu

Międzyrzecki Rejon Umocniony
Pniewo
Park Mużakowski
Łęknica
Zielony Las Góra Żarska
Żary

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"