Pomnik Chrystusa Króla - Sanktuarium Miłosierdzia Bożego - Ławeczka Czesława Niemena - Zamek

Miasto Świebodzin leży w województwie lubuskim na Pojezierzu Łagowskim. Stało się ciekawą atrakcją za sprawą Pomnika Chrystusa Króla, który stanął na wjeździe do miasta w roku 2010. Jest oddalone od Zielonej Góry o 40 km i 25 km od Międzyrzecza ze słynnymi bunkrami. Świebodzin stał się kolejnym miejscem kultu religijnego za sprawą Sanktuarium Miłosierdzia Bożego na Osiedlu Łużyckim

Świebodzin atrakcje na Pojezierzu Łagowskim

Miasto Świebodzin leży przy drodze ekspresowej S3 przebiegającej od Świnoujścia do Lubawki i zaledwie 5 km od autostrady A2, łączącej granicę zachodnią ze wschodnią. Niewątpliwie największa Figura Chrystusa na świecie (w latach 2010-2011) rozsławiła to miasto w skali światowej. Zwiedzając miejscowość można natrafić na prawdziwe perełki architektoniczne tj. Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, Ratusz, Kościół NMP Królowej Polski i Zamek Joanitów.

Pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie

Figura Jezusa w Świebodzinie przez rok była największym Pomnikiem Chrystusa na świecie w latach 2010-2011 do momentu ukończenia budowy w stolicy Peru - Limie. Ogromny posąg widać z drogi ekspresowej S3 a u podnóża mieści się duży parking dla zwiedzających i pielgrzymów. Do usypanego kopca wijącego się jak serpentyna prowadzi wiele urokliwych alei biegnącymi wzdłuż Kapliczek Tajemnic Różańcowych. U podstawy Pomnika Chrystusa Króla w Świebodzinie znajduje się Golgota z 14 stacjami Drogi Krzyżowej, do której prowadzi brama strzeżona przez anioły. Tuż obok figury stoi Przystań Pielgrzyma oferująca napoje, schronienie, nocleg i pamiątki.

Kult Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie

Kilometr drogi od Pomnika Chrystusa Króla w Świebodzinie wybudowano Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Nowoczesny kościół widać ze wzgórza, na którym wzniesiono Figurę Jezusa. Wybudowaną świątynię 20 grudnia 1998 r. pobłogosławił bp Paweł Socha , zaś 10 lat później bp Stefan Regmunt ustanowił to miejsce diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, które jest związane z objawieniem, jakie miała siostra Faustyna. Modlitwą przewodnią kultu religijnego, ustanowionego przez papieża Jana Pawła II, jest Koronka do Miłosierdzia Bożego odmawiana od godz. 15-tej do 16-tej.

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie

Dwie Wieże kościoła najmłodszej parafii w Świebodzinie na Osiedlu Łużyckim symbolizują wielokulturową historię Świebodzina. Południowa Wieża nawiązuje do strzelistego gotyku dobrze znanego na Zachodzie, zaś Północna Wieża przywołuje skojarzenia z kościołami ze Wschodu: grekokatolickimi i prawosławnymi, charakteryzującymi się obłymi formami. Wypełnione witrażami okna z zewnątrz stanowią centralny element fasady, przedstawiający Chrystusa Króla.

Kaplica Chrzcielna w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego

W środku świątyni znajduje się wydzielona filarami kaplica chrzcielna z ogromnym malowidłem nawiązującym do Chrztu Jezusa Chrystusa w Jordanie. Wewnątrz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie mieści się ołtarz poświęcony św. s. Faustynie Kowalskiej a w ołtarzu głównym, otoczonym kolumnami i łukami centralne miejsce zajmuje obraz Jezusa Miłosiernego z napisem “Jezu Ufam Tobie”. Marmurowy ołtarz zdobi płaskorzeźba przedstawiająca Ostatnią Wieczerzę.

Zabytkowe Kamienice - Świebodzin atrakcje turystyczne

Pierwsze wzmianki o Świebodzinie pochodzą z połowy XII wieku. W 1319 roku miejscowość Swiebosin jako miasto uzyskała status grodu książęcego. Przez krótki moment Świebodzin był zajęty przez króla Polski Władysława Łokietka (1326 r.). Miasto znacznie dłużej było własnością księcia głogowskiego i Rzeszy Niemieckiej. Do dziś zachowały się zabytkowe kamienice z XVII, XIX i XX wieku, które można spotkać przy ulicy Kościelnej, Piłsudskiego, Żymierskiego i 30-Maja.

Ratusz w Świebodzinie - atrakcja turystyczna

Budynek, w którym mieści się Ratusz w Świebodzinie pochodzi z XVI wieku. Po pożarze w 1541 roku ratusz odbudowano i wzbogacono o dwie wieże, zwieńczone krenelażem. Jedną z nich rozebrano w 1827 roku. Obecnie elewacja nawiązuje do gotyku i renesansu. Piwnice Ratusza w Świebodzinie kryją najstarsze elementy. Zachowały się tam kamienne sklepienia beczkowe oraz ceglane. Z ocalałej wieży codziennie o dwunastej rozbrzmiewa Hejnał Świebodzina.

Sukiennik Świebodziński - Pomnik w Świebodzinie

W latach 1763-1806 Świebodzin był zaliczany do sześciu najsilniej uprzemysłowionych miast na Śląsku, a pod względem włókiennictwa - do trzech. Przyczyniła się do tego uruchomiona w 1728 roku pierwsza farbiarnia tkanin. Pomnik Sukiennika Świebodzińskiego stoi przy Ratuszu. Upamiętnia czasy świetności miasta, którego źródłem pomyślności było sukiennictwo. Była to gałąź rzemiosła zajmująca się przerobem wełny i wyrobem tkanin wełnianych. Sukiennik trudnił się także handlem suknem.

Murale na zabytkowych budynkach w Świebodzinie

Murale są nieodłącznym elementem każdego miasta. W przeszłości malunki na murach uważano za przejaw wandalizmu. Współcześnie niektóre graffiti uważane są za prawdziwą sztukę. Zaledwie kilkadziesiąt kroków od rynku można natrafić na wielki mural nawiązujący do Świebodzińskiego Kombinatu Rolnego. W okolicy znajdują się stare zabudowania należące do gospodarstwa rolnego.

Ławeczka Czesława Niemena w Świebodzinie

Z drugiej strony Ratusza, na placu Świętego Jana Pawła II w Świebodzinie znajduje się Ławeczka Czesława Niemena. Posąg z brązu odsłonięto 20 czerwca 2009 roku w obecności członków rodziny znanego piosenkarza. Ławeczka Niemena stanęła w Świebodzinie, ponieważ miasto to stało się domem dla rodziny Wydrzyckich w ramach ostatniej fali masowych wysiedleń Polaków z Kresów Wschodnich. Czesław Niemen przez jakiś czas mieszkał w Drawsku Pomorskim, Świebodzinie, Białogardzie i ostatecznie w Kołobrzegu. Był zafascynowany lubuskimi lasami i jeziorami. Stroił fortepiany przy ulicy Piłsudskiego 47.

Kościół Michała Archanioła w Świebodzinie

Niespełna 200 metrów od ławeczki Niemena jest kościół, który stanął w miejscu drewnianej świątyni, strawionej przez pożar w 1541 roku. Pierwotnie była to trójnawowa hala, która obecnie stanowi główny korpus. W czasie odbudowy kościół Michała Archanioła w Świebodzinie został powiększony o czwartą nawę i rząd kaplic z emporą od strony południowej. Bryła świątyni jest wielka, dlatego podparta jest przyporami. Ściany zdobią szerokie, ostrołukowe okna z charakterystycznymi dla architektury gotyckiej maswerkowymi podziałami.

Kościół NMP Królowej Polski, Świebodzin

Kolejnym ciekawym zabytkiem w mieście Świebodzin jest Kościół NMP Królowej Polski oddalony od Kościoła Michała Archanioła o 350 metrów. Po zniszczeniu starej budowli we wrześniu 1898 roku rozpoczęły się prace remontowe na ogromną skalę. Na początku 1900 roku był już ukończony dach. Uroczyste poświęcenie miało miejsce 11 grudnia 1900 roku. W latach 1900 - 1945 kościół imienia Fryderyka na terenie Cesarstwa Niemieckiego był centrum luteranizmu. 31 stycznia 1945 Sowieci zniszczyli świątynię i zabrali najcenniejsze przedmioty. W latach 1945-1981 kościół należał do parafii Św. Michała Archanioła w Świebodzinie. Nowa parafia NMP Królowej Polski powstała 29 czerwca 1981 dzięki dekretowi Kurii Biskupiej w Gorzowie Wlkp.

Obwarowania i mury obronne miasta Świebodzin

Po przejściu 200 metrów można natrafić na obwarowania miejskie, które wzniesiono na planie zbliżonym do okręgu. Wybudowano je z kamienia i cegły i dodatkowo wzmocniono nawodnioną fosą. Mury obronne wzmacniało kilka czworobocznych baszt. Do miasta w początkowym okresie prowadziły dwie bramy: od południa - Krośnieńska i od północy - Frankfurcka. Do dziś zachowały się niewielki fragmenty obwarowań miejskich. Najefektywniejszy odcinek muru obronnego jest położony przy ulicy Wałowej, gdzie można zobaczyć jedną z baszt zwaną kamienną.

Park Chopina w Świebodzinie

Niewielki fragment murów obronnych znajduje się także w Parku Chopina w Świebodzinie. Zielony teren położony jest na wschód od starego miasta w pobliżu Kościoła NMP Królowej Polski z końca XIX wieku. Z okazji 80 rocznicy odzyskania niepodległości w Parku Chopina odsłonięto pomnik orła w koronie. Miejsce to zachęca do odpoczynku a sąsiedztwo kompleksu architektonicznego, na który składa się kościół, progimnazjum, szkoła dla dziewcząt a także sąd i więzienie czynią z niego ciekawą atrakcję Świebodzina.

Kościół Zielonoświątkowy w Świebodzinie

Pół kilometra od Parku Chopina w stronę Pomnika Chrystusa Króla znajduje się Kościół Zielonoświątkowy. To wolny kościół protestancki o charakterze ewangelickim nurtu zielonoświątkowego. Nabożeństwa niedzielne zielonoświątkowców w Świebodzinie odbywają się o godzinie 10:00. To główne wydarzenie organizowane przez kościół zielonoświątkowy w tygodniu. Uczestnicy mogą spodziewać się inspirującego kazania oraz radosnego uwielbienia. Przed miejscem kultu religijnego mieści się “Cukierkowo” i inne butiki.

15 atrakcji turystycznych w Świebodzinie

Miasto Świebodzin zyskało na znaczeniu z powodu Pomnika Chrystusa Króla. Jednak w mieście znajduje się dużo więcej ciekawych zabytków. W Świebodzinie na uwagę zasługują następujące kościoły: Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, Kościół Michała Archanioła, Kościół NMP Królowej Polski oraz Kościół Zielonoświątkowy. Kolejnymi ciekawymi atrakcjami Świebodzina są pomniki: Sukiennik Świebodziński, Ławeczka Czesława Niemena, Pomnik Orła. W mieście podziwiać można zabytkowe kamienice, murale, fragmenty murów obronnych i ratusz. Parki miejskie i jeziora sprzyjają rekreacji. Mroczne tajemnice skrywa Zamek w Świebodzinie oddalony od centrum o 200 metrów. Plan miasta z wykazem atrakcji turystycznych można znaleźć przy Ratuszu w Świebodzinie.

czas na przygodę, ruszaj w trasę

dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą

Atrakcje w pobliżu

Figura Chrystusa Króla
Żary
Międzyrzecki Rejon Umocniony
Łagów

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"