Kaplica Chrzcielna w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego
Pierwsze wzmianki o Świebodzinie pochodzą z połowy XII wieku. W 1319 roku miejscowość Swiebosin jako miasto uzyskała status grodu książęcego. Przez krótki moment Świebodzin był zajęty przez króla Polski Władysława Łokietka (1326 r.). Miasto znacznie dłużej było własnością księcia głogowskiego i Rzeszy Niemieckiej. Do dziś zachowały się zabytkowe kamienice z XVII, XIX i XX wieku, które można spotkać przy ulicy Kościelnej, Piłsudskiego, Żymierskiego i 30-Maja.
Budynek, w którym mieści się Ratusz w Świebodzinie pochodzi z XVI wieku. Po pożarze w 1541 roku ratusz odbudowano i wzbogacono o dwie wieże, zwieńczone krenelażem. Jedną z nich rozebrano w 1827 roku. Obecnie elewacja nawiązuje do gotyku i renesansu. Piwnice Ratusza w Świebodzinie kryją najstarsze elementy. Zachowały się tam kamienne sklepienia beczkowe oraz ceglane. Z ocalałej wieży codziennie o dwunastej rozbrzmiewa Hejnał Świebodzina.
Murale są nieodłącznym elementem każdego miasta. W przeszłości malunki na murach uważano za przejaw wandalizmu. Współcześnie niektóre graffiti uważane są za prawdziwą sztukę. Zaledwie kilkadziesiąt kroków od rynku można natrafić na wielki mural nawiązujący do Świebodzińskiego Kombinatu Rolnego. W okolicy znajdują się stare zabudowania należące do gospodarstwa rolnego.
dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą
„Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"