W jednym dniu postanowiliśmy zwiedzić dwie warownie leżące na Szlaku Orlich Gniazd. Wpierw poznaliśmy historię Zamku w Ojcowie wzniesionego na wapiennej skale na wysokości 330 m n.p.m. Wspinanie się pod górę ścieżką wśród drzew i spacerowanie po dziedzińcu zamku zajęło nam ponad godzinę. Ze średniowiecznej warowni pozostały ruiny z odrestaurowanymi dwoma budowlami. Dalszą część dnia przeznaczyliśmy na odkrycie tajemnic Zamku Pieskowa Skała wzniesionego w miejscowości: Sułoszowa, oddalonej od Ojcowa o ok. 10 km.
Na trasie samochodowej DW 773 z warowni w Ojcowie do Zamku Pieskowa Skała po 8 minutach ukazał się niewielki parking na około 10 samochodów. Z opisów na kilku blogach podróżniczych miał być za darmo. Nam przyszło zapłacić 15 zł, ponieważ opłaty pobierane są w sezonie i z racji obchodzonego święta Jury Krakowsko-Częstochowskiej: “Juromanii”. Zdecydowaliśmy się właśnie w tym miejscu zostawić samochód, ponieważ na wprost parkingu stała skała o charakterystycznym kształcie, nazywana: Maczugą Herkulesa a po lewej stronie w oddali widać było Zamek Pieskowa Skała.
Słynna Maczuga Herkulesa mająca 25 metrów wysokości i 30 metrów w obwodzie w dolnej partii, stoi na terasie skalnej, którą ukształtował Prądnik. Forma terenu stromo podcięta od południowej strony przez płynącą tą trasą rzekę ma wysokość od 8 do 12 metrów. Dzięki temu Maczuga Herkulesa jest dobrze widoczna zarówno z poziomu drogi, jak i ze ścieżki prowadzącej do zamku, przy której stoi kolejna atrakcja skalna: Fortepian. Oba skamieniałe cuda natury są dostępne do zwiedzania przez cały rok, całodobowo, ponieważ nie są ogrodzone. Zabronione jest jedynie wspinanie się na samą skałę, na której szczycie widać krzyż.
Za plecami zostawiliśmy Maczugę Herkulesa utworzoną przez naturę. Po lewej stronie cały czas trzymaliśmy się asfaltowej drogi biegnącej w dole i będącej dziełem rąk ludzkich. Po kilkuminutowym spacerze wąską ścieżką i przedarciu się przez zarośla ujrzeliśmy wspaniały zamek wzniesiony wysoko w górze na wysokości 441 m n.p.m. Z każdym krokiem coraz większy stawał się obrazek Zamku Pieskowa Skała, który wzbudzał naszą ciekawość. Wiedzieliśmy, że po przekroczeniu jego murów będziemy mogli przenieść się do przeszłości i różnych okresów historii, ponieważ zamek wielokrotnie odradzał się z popiołów.
dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą
„Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"