Przedzamcze składające się ze ścieżek z tablicami edukacyjnymi i ławkami, dla wielu stanowiło idealne miejsce do kontaktu z naturą. Po wykupieniu biletu za 39 zł mogliśmy przejść przez Budynek Bramny wprowadzający na teren Zamku w Ojcowie. Brama w przeszłości była najbardziej narażoną na atak wroga częścią warowni. Prowadził do niej drewniany pomost, którego ostatni segment był zwodzony. Do dziś zachowały się jedynie ślady po systemie jej ryglowania. Można za to wejść klimatycznymi schodami do Budynku Bramnego, w którym mieści się Makieta Zamku wraz ze spisaną i wyeksponowaną na ścianach historią tego miejsca.
Drugą a zarazem ostatnią budowlą, jaka dotrwała do dzisiejszych czasów na terenie Zamku w Ojcowie, była okrągła Wieża. W średniowieczu pełniła funkcje obronne i mieszkalne. Wybudowana z wielkich ciosów wapiennych należała do najwybitniejszych budowli w Małopolsce. Wieża była bogato wyposażona i przystrojona. Straciła na znaczeniu w XVIII wieku, stając się zamkowym więzieniem. Obecnie jest to dwukondygnacyjny budynek, z ekspozycją starych zdjęć i zbroją rycerską. W tle słychać było głos lektora, prezentującego historię tego miejsca. Niestety z wieży nie można podziwiać widoków roztaczających się nad Doliną Prądnika, ponieważ jest to zamknięta przestrzeń z małymi i głęboko osadzonymi w murze oknami.
Murowany Zamek w Ojcowie został wzniesiony na wysokiej skale, w miejscu ułatwiającym obronę. Warownię wybudowano z kamienia wapiennego, pozyskiwanego z kamieniołomu znajdującego się na terenie Zamku. Obszerny dziedziniec otoczono murem obronnym oczywiście z kamienia, o grubości do 1 metra, który biegł po krawędzi zbocza i skał. Do dziś zachowały się ruiny średniowiecznej warowni i murów obronnych budowanych przez wykwalifikowanych rzemieślników: murarzy, kamieniarzy, cieśle. Stalowy punkt widokowy pozwala spojrzeć z lotu ptaka na dawne dzieła rąk ludzkich, które sukcesywnie są odrestaurowywane.
Warownia z Ojcowa leży na Szlaku Orlich Gniazd i niedaleko niej położony jest inny Zamek “Pieskowa Skała”.
dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą
„Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"