Pustelnia Bł. Salomei Różańcowe Schody w Grodzisku
Czy w obecnym czasie jest nas stać na taką wiarę
Zanim przekroczyliśmy mur z figurami, otaczający Kościół NMP, wysłuchaliśmy historii tego miejsca. Bolesław Wstydliwy postawił obronny gródek na wapiennym zboczu Doliny Prądnika w XIII wieku. Na te tereny przeniosła się jego siostra Salomea wraz z mieszkankami zakonu Św. Klary, do którego wstąpiła po śmierci męża. Z uwagi na trudne warunki związane z licznymi zagrożeniami i brakiem wody Zakon Klarysek, postawiony na wapiennej skale, zmienił lokalizację w 1320 roku. Zespół klasztorny i Pustelnia Bł Salomei popadły w ruinę. Dopiero po procesie beatyfikacji królewskiej siostry w 1672 roku został odbudowany:
Kościół otoczony murem z zabytkową bramą,
Domek modlitwy z trzema celami,
Pustelnia, do której prowadzą schody różańcowe,
Dom Prebendarza.
Kościół Najświętszej Marii Panny w Grodzisku wybudowano w miejscu dawnego klasztoru klarysek. Cały kompleks otoczony jest murem ze skał wapiennych i cegieł, na którym postawiono pięć posągów:
Jadwigi Śląskiej z miniaturą kościoła
księcia Henryka Brodatego - męża Jadwigi
króla Kolomana Halckiego - męza bł.Salomei
Św, Kingi, żony Bolesława Wstydliwego
księcia krakowsko-sandomierskiego Bolesława Wstydliwego
Figury wyrzeźbione są z piaskowca i przedstawiają członków rodziny bl. Salomei.
Na jego tylnej ścianie, we wnęce ujrzeliśmy figurę klęczącego Jezusa. Na wprost tej groty, kilka metrów dalej znajdowało się przejście przez wapienny mur, prowadzące w stronę Zabytkowej Bramy z cegły. Została tylko bramka, pozwalająca na symboliczne przejście z teraźniejszości do przeszłości. Kilka schodów w dół oddzielało nas od przeżycia tej przygody. A po zejściu mogliśmy spojrzeć na wysoki obelisk dźwigany przez Słonia.
Pomnik Słonia z Kolumną, ufundowany po wygranej bitwie pod Wiedniem przez Jana III Sobieskiego, jest wzorowany na podobnej figurze z Rzymu. W okolicy bazyliki Santa Maria sopra Minerwa stoi obelisk, będący pierwowzorem autorstwa Lorenzo Berniniego.
Sylwetkę Słonia z roku 1686 wykonano z jednego bloku wapienia, na którym widnieje łaciński napis “Onus meum leve”, co oznacza Ciężar mój jest lekki. Z trąby w przeszłości tryskała woda i nie wiadomo, czy obelisk pełnił wtedy rolę fontanny, czy był źródłem wody pitnej, której wydobycie z głębin skały wapiennej nie było łatwe.
Tuż za obeliskiem stoi Domek Modlitwy z trzema celami nawiązujący stylem do Zabytkowej Bramy z cegły. Z lewej strony odtworzono grotę Św. Marii Magdaleny, pośrodku wykonano celę Zaśnięcia NMP a po prawej stronie stworzono grotę Św. Jana Chrzciciela. Pierwotnie Domek Modlitwy zdobiły sztuczne formy naciekowe. Obecnie po dawnych czasach zostały jedynie nieczytelne napisy i freski. W grocie Św. Jana, przypominającej jaskinię, postawiono podobiznę króla Jana III Sobieskiego. Dzięki tym kapliczkom mogliśmy sobie wyobrazić jak wyglądało życie pustelników. Jeden z mieszkańców pustelni w Grodzisku (Aleksander Soboniewski) zasłynął z przekładu fragmentu Pisma Świętego na język polski w XVII w.
Po kontakcie z dziełami rąk ludzkich przenieśliśmy się na łono natury. W czasie krótkiego spaceru minęliśmy dwa Pomniki Przyrody. Klony jawory rosnące na zboczu, tuż poniżej muru otaczającego Kościół NMP, są chronione. Mogliśmy podziwiać przepiękne krajobrazy roztaczające się nad Doliną Prądnika z ukrytego za drzewami punktu widokowego.
Dalej w dół, poprowadziły nas kamienne schody, wyłożone z 50-ciu stopni Różańcowych. Pokonując kręte Schody Różańcowe, widzieliśmy jedynie dach dwuspadowy. Bez przewodnika i nie mając żadnej wiedzy o tym miejscu nie dotarlibyśmy do Pustelni Bł. Salomei.
Zobaczyliśmy sporo ciekawych atrakcji w Grodzisku zanim znaleźliśmy się przy Pustelni Błogosławionej Salomei. To właśnie ten niewielki budynek w kształcie zbliżonym do kwadratu jest dla wielu głównym celem na szlaku turystycznym. Pustelnia Salomei nie jest otwarta dla każdego. Dzięki Juromanii mieliśmy okazję zwiedzić wnętrze samotni. W środku, po prawej stronie, zachowało się łóżko Salomei z kamienia, ołtarzyk bł. Salomei z napisem “Gelidae Mortis Imago” (Czym jest sen - obrazem zimnej śmierci) i resztki dekoracji stiukowej. Naszą uwagę przykuł piękny obraz przedstawiający Błogosławioną Salomeę na niebieskim tle, płyta pamiątkowa i drewniany krzyżyk. Nawet bez zaglądania do wnętrza Pustelni Błogosławionej Salomei można poczuć siłę natury skłaniającą do zadumy. Według legendy Salomea żyła w pustelni przez 6 lat. Zmarła w 1268 roku a jej grób znajduje się w bazylice franciszkanów w Krakowie. Została beatyfikowana 17 maja 1672 roku przez Klemensa X.
dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą
„Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"