Piesze szlaki z Zagórza Śląskiego do Zamku Grodno starej warowni na szczycie góry Choina
Nas gonił czas, ponieważ tego samego dnia postanowiliśmy odkryć mroczne tajemnice Zamku Grodno w miejscowości Zagórze Śląskie.
Planując naszą trasę turystyczną nic nie wiedzieliśmy o małej wsi: Zagórze Śląskie, należącej do powiatu wałbrzyskiego, w województwie dolnośląskim. Kierując się z Wrocławia do miejscowości: Kudowa Zdrój postanowiliśmy zwiedzić miasto Świdnica a także inne atrakcyjne miejsca będące na naszej trasie. Wtedy po raz pierwszy usłyszeliśmy o Zamku Grodno, położonym w Zagórzu Śląskim na Górze Choina na wysokości 450 m n.p.m. Świetna rozgrzewka przed zdobyciem gór stołowych i do tego bardzo odprężająca. Po zmianie obuwia wkroczyliśmy w leśnym klimacie na pieszy szlak prowadzący z Zagórza Śląskiego na sam szczyt góry Chojna.
Na pierwszym piętrze mogliśmy odbyć wirtualną podróż do świata przyrody gminy Walim w Centrum Geoedukacji Multimedialnej. Miejsce to idealnie sprawdza się jako poczekalnia przed wejściem na wieżę widokową. Po pokonaniu wielu “zakręconych” i stromych schodów z drewna poczuliśmy wiatr we włosach. Dech zapierał cudowny widok z Zamku Grodno na Góry Sowie, Góry Wałbrzyskie i Jezioro Bystrzyckie. I to właśnie w kierunku wspomnianego jeziora pokierował nas sympatyczny opiekun Zamku, oczywiście pieszym szlakiem wśród drzew a raczej ścieżką, ponieważ widać tu było mniejszą ingerencję człowieka w naturalny krajobraz.
Kładka ma ponad 126 metrów, zbudowano ją na konstrukcji wstęgowej. Jest nowoczesna i bogato wyposażona dla turystów. Piękne górskie krajobrazy oraz panoramę na Zamek Grodno można podziwiać przez zamontowaną w tym celu lunetę. Ustawione w najszerszych miejscach wiszącej przeprawy ławki, o ciekawym kształcie, zachęcają do odpoczynku. Multimedialne wyposażenie, moduły dźwiękowe i podświetlenie LED przybliżają przechodniom naturę. Po naciśnięciu przycisku odtwarzane są efekty dźwiękowe, tj. szum wody i odgłosy ptaków. Po zejściu z wiszącej kładki nad Jeziorem Bystrzyckim warto zajrzeć do akwarium.
Nowoczesny budynek o żelbetowej konstrukcji, został oddany do użytku w roku 2020. Jest położony blisko drogi i płatnego parkingu, dlatego stanowi idealne miejsce startowe do zwiedzania Jeziora Bystrzyckiego i okolicznych atrakcji. Dla nas “Akwarium” stało się punktem końcowym a raczej zwrotnym. W środku po prawej stronie znajduje się punkt informacyjny i jednocześnie sklep z pamiątkami i magnesami. Na wprost wejścia widać panoramiczną szybę, przez którą można zajrzeć do świata wodnego z gatunkami ryb (karp, słonecznica, sum i karaś) pływającymi w Jeziorze Bystrzyckim. Zaciekawiły nas schody prowadzące nad akwarium. Po ich pokonaniu mogliśmy z góry oglądać zbiornik wodny i delektować się pyszną kawą. Przed drogą powrotną na nasz parking w Zagórzu Śląskim, na zewnątrz budynku w centrum zabaw dla dzieci przetestowaliśmy kilka gier logicznych w tym: kółko - krzyżyk. Napełnieni dziecięcą energią ponownie przeszliśmy przez wiszącą kładkę i udaliśmy się w kierunku ulicy spacerowej. Trasa powrotna, mająca około 2,2 km, zajęła nam około pół godziny. Była niestety bardziej dostosowana do samochodów. My, jako piesi musieliśmy zachować szczególną ostrożność podczas mijania się z pędzącymi maszynami.
Przejście całej opisanej wyżej trasy turystycznej, obejmującej:
pieszy szlak na górę Choina - rezerwat przyrody
zwiedzanie Zamku Grodno - starej warowni
spacer leśnym szlakiem nad Jezioro Bystrzyckie i wodne kąpielisko
zwiedzanie Akwarium
przejście przez wiszącą kładkę
powrót na parking w Zagórzu Śląskim ulicą spacerową
zajęło nam 3 godziny. Oczywiście zachęcamy do spędzenia w tym klimatycznym miejscu znacznie więcej czasu, którego nam zabrakło na poznanie smaków, jakie miała do zaoferowania Karczma Rycerska.
Kolejnym atrakcyjnym punktem na naszej trasie samochodowej stały się Wambierzyce, ponieważ nasz punkt noclegowy był w miejscowości Kudowa Zdrój.
dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą
„Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"