Sanktuarium w Wambierzycach Bazylika z Kalwarią - punkt pielgrzymkowy na szlaku Maryjnym
Nasze filozoficzne przemyślenia o życiu
Szlaki pielgrzymkowe i miejsca kultu religijnego powstały w przeszłości z chęci wyproszenia szczególnych łask za pośrednictwem odwiedzanej patronki lub patrona, z potrzeby okazania wdzięczności za otrzymane błogosławieństwo lub w formie zadośćuczynienia za popełnione występki. Pielgrzymowanie wiązało się też ze składaniem wotum w miejscu docelowym, jakim najczęściej było i jest Sanktuarium. Właśnie takim punktem na Dolnym Śląsku nawiedzanym przez pielgrzymów (motocyklistów, dawców krwi, kolejarzy) stało się Sanktuarium w Wambierzycach. Zaciekawiła nas jego historia, symbolika a także wybudowane nieopodal stacje i bramy tworzące Kalwarię.
Niewielka wieś Wambierzyce położona jest w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. Stała się znanym ośrodkiem pielgrzymkowym i turystycznym z powodu cudownej figurki Matki Boskiej, która pochodzi z końca XIV w. Tytuł Wambierzyckiej Królowej Rodzin został jej nadany w 1980 roku przez kardynała Stefana Wyszyńskiego. Początki kultu Maryjnego w tym miejscu sięgają roku 1218, kiedy to niewidomy Jan z Raszewa odzyskał wzrok. Całymi dniami modlił się przed figurką Maryi z Dzieciątkiem, zawieszonej na lipie. Wieść o dokonanym cudzie rozeszła się po okolicy, co spowodowało napływ pielgrzymów i wywołało potrzebę postawienia kamiennego ołtarza z kropielnicą i lichtarzem. 50 lat później wybudowano drewniany kościół. Świątynia wielokrotnie odradzała się z popiołów. Do dziś zachował się jej barokowy wystrój z 1720 roku.
W 1926 roku kościół otrzymał tytuł Bazyliki mniejszej, za wyróżnianie się wartością zabytkową, liturgiczną. Od 1218 stało się miejscem szczególnego kultu, uznanym za święte (Sanktuarium od łac. sanctuarium z sanctus „święty”), często odwiedzanym przez pielgrzymów. Kościół znajduje się na wzgórzu, gdzie w XII wieku postawiono figurkę Matki Boskiej. Prowadzą do niego liczne bramy i kamienne schody inspirowane biblijną symboliką. W sumie jest 57 stopni, podzielonych na trzy kondygnacje.
9 stopni oznacza liczbę chórów anielskich (Serafiny, Cherubiny, Trony, Panowania, Cnoty, Moce, Zwierzchnictwa, Archanioły i Anioły), znajdują się na najniższym poziomie i są najszersze
33 stopnie nawiązują do lat życia Chrystusa na Ziemi i są położone w środkowym ciągu
15 stopni to wiek Maryi w chwili poczęcia Dzieciątka Jezus, najwęższe i zarazem najwyżej wzniesione schody prowadzące przed figurę Matki Boskiej Wambierzyckiej z połowy XVIII wieku.
Po wejściu do środku naszą uwagę przykuło wydzielone pomieszczenie, gdzie można było skorzystać z sakramentu pokuty. A po jego przejściu ogromne zaskoczenie…
Wnętrze Sanktuarium w Wambierzycach było niewielkie, utrzymane w stylu barokowym. Owszem było mnóstwo malowideł, rzeźb i obrazów ale przestrzeń wydawała się dużo mniejsza niż nasze o niej wyobrażenie. Zaczęłam liczyć ławki. Miejsc siedzących było na zaledwie 200-300 osób. I może właśnie dlatego nie przytłoczyła nas wielkość Bazyliki wewnątrz, ale ujęła za serca prostota i rodzinna atmosfera jaką odczuwają przed obliczem Matuchny wszyscy pątnicy.
Figurka Matki Boskiej z końca XIV w. została umieszczona w centralnym punkcie ołtarza głównego. Ma 28 cm wysokości i wykonana jest z drewna lipowego w stylu gotyckim. Cudowna rzeźba przedstawia całą postać Maryi ubraną w czerwoną sukienkę i biało-niebieski płaszcz. Matka Boska w prawej ręce trzyma Syna a w lewej owoc, po który sięga nagie Dzieciątko Boże. Wambierzycka Królowa Rodzin ubierana jest w tzw. “sukienkę” w różnych kolorach nawiązujących do danego święta lub okresu liturgicznego. My mieliśmy okazję ujrzeć cudowną figurkę w białej sukience w wigilię Święta Wniebowzięcie NMP. W ślad za naszym duchem podążyły ku górze oczy zaciekawione bogato zdobioną kopułą, wypełnioną plafonami z Pasją Chrystusa a także Wniebowstąpieniem, Zesłaniem Ducha Świętego i z koronacją Maryi w samym środku.
Po wyjściu z Sanktuarium Maryjnego, położonego na wzniesieniu Syjon, po drugiej stronie ulicy na górze “Kalwaria” postawiono pierwszą stację Męki Pańskiej: “STATIO I - Jezus na Śmierć skazany”. Przeglądając plan dolnośląskiej Jerozolimy możemy znaleźć położenie stacji i kapliczek nawiązujących do biblijnych nazw jak: Góra Kuszenia (4 stacje) \ Galilea (2) \ Betania (2) \ Jerozolima (32) \ Góra Oliwna (5) \ Góra Kalwaria (19) \ Góra Oliwna (2) \ Góra Tabor(3) \ Góra Synaj (8) \ Bazylika (7). Przejście przez całą trasę w skupieniu zajmuje od czterech do pięciu godzin.
Dodatkowo na szlaku kalwaryjnym można spotkać takie obiekty jak: Brama Świątyni, Syjonu, Beniamina, Betanii, św. Szczepana, Kapłańska, Lithostrotos, Owcza, Getsemani, Stara, Gihonu, Golgoty, Źródło Gihon, Monument z prawdami wiary, Pustelnię, Kaplicę św. Ignacego, Studzienkę Matki Bożej oraz Pomnik Paschasiusa Osterberga. To z jego inicjatywy zostały wzniesione pierwsze kaplice w 1683 roku z nietrwałego budulca. Kalwaria była regularnie przebudowywana na przestrzeni wieków. Symboliczną nazwę nadano także przepływającemu przez Wambierzyce potokowi - to Cedron. Układ okolicznych wzgórz i kaplice kalwaryjne odwzorowują Święte Miasto - Jerozolimę przeniesioną na teren Dolnego Śląska. Nad całością góruje monumentalna budowla z krużgankami, wzorowana na jerozolimskiej świątyni Salomona.
dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą
„Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"