Ruiny Zamku w Bydlinie na skalnym wzgórzu - okopy Legionistów z 1914 roku

Zamek w Bydlinie leży na Szlaku Orlich Gniazd w Małopolsce. Z inicjatywy Marszałka Józefa Piłsudskiego w 1920 r. na cmentarzu w Bydlinie stanął pomnik - kamienny krzyż symbolizujący "Grób Legionistów".

Ruiny Zamku w Bydlinie - Historia

Historia Zamku w Bydlinie sięga końca XIV w. Skaliste wzgórze idealnie nadawało się na wzniesienie warowni, która spełniała swoją rolę przez 200 lat. Zamek w Bydlinie zmieniał swoich właścicieli, do których należał syn Niemierzy z Gołczy i Bonerowie. Firlejowie przyczynili się do przebudowy murów zamku na kościół.

Ruiny Zamku w Bydlinie - Mur Obwodowy

Do dziś zachowały się fragmenty muru obwodowego, które przybrały różne geometryczne formy. Niestety w 2009 roku zawalił się mur południowy budynku mieszkalnego. Częściowej jego odbudowy podjęto się w roku 2012. W tym samym czasie utwierdzono obluzowane kamienie i uzupełniono spoiny. Roślinność porastająca plateau wzgórza została usunięta i co najważniejsze wyremontowano schody prowadzące do ruin Zamku w Bydlinie.

Zamek w Bydlinie - Budowla Kościelna

W wieku XVI dokonano przebudowy warowni na kościół. Wiele okien i drzwi zamurowano. Światło wprowadzono do wnętrza przez wybite nowe otwory okienne od strony dziedzińca. Z jednego dużego wnętrza wydzielono trzy mniejsze pomieszczenia. Osobne prezbiterium i nawę stworzono poprzez postawienie ściany w połowie długości muru fasadowego. W 1594 r. Mikołaj Firlej przeobraził zbór ariański w kościół pw. Św. Krzyża, od którego wzięła się nazwa całego wzgórza.

Ruiny Zamku w Bydlinie - Prace Naukowe

W 1989 roku odkryto fundamenty nieodkrytych wcześniej budynków, m.in. wieża bramna. Znaleziono także pochodzący z roku około 1370 denar Ludwika Węgierskiego. Wykopano także fragmenty ceramiki naczyniowej, kafle. Ruiny Warowni w Bydlinie mają kształt prostokąta (24 metry na 11 metrów). Średnia grubość murów ma ponad 2 metry, a przeciętna wysokość to około 7 metrów.

Wzgórze Św. Krzyża - Bitwa pod Krzywopłotami

Wzgórze Św. Krzyża było schronieniem dla Legionistów, którzy stoczyli z Rosjanami Bitwę pod Krzywopłotami w 1914 r. Zginęło wówczas 40 legionistów a 131 zostało rannych, wziętych do niewoli. Podczas badań archeologicznych odkryto okopy wojenne, które były wykute w wapiennej skale na głębokość ok. 70 cm. Dno miało szerokość 45 cm. Odcinek południowy miał długość 65 metrów, wschodni - 84 m, opadający w dół ku północy - 60 m, północny - 52 m.

Okopy z okresu I wojny światowej - Legioniści

Wzgórze, na którym wzniesiono Zamek w Bydlinie jest przykładem nawarstwiania się fortyfikacji. Pierwsza warownia została zbudowana w XIV wieku. Średniowieczny Zamek wpisał się w historię odzyskania Niepodległości Polski w czasach nowożytnych. Wzgórze zostało przekształcone na okopy wojenne. Dziś są żywą historią. Można zejść ze ścieżki i okopami wspiąć się na wzgórze. Drewniane mostki pozwalają spojrzeć na okopy z góry.

Kaplica cmentarna pw. Pocieszenie NMP

Kaplicę pw. Pocieszenie NMP zbudowano w XVIII w., przy wzgórzu zamkowym. W księdze parafialnej odnotowano wiele świadectw o dokonanych cudach wymodlonych przed cudowną figurą Matki Boskiej. Kaplica pokryta jest gontowym dachem wielospadowym z wieżyczką. Wzniesiono ją z kamienia na rzucie prostokąta, z półkolistą absydą.

Kaplica pw. Pocieszenia NMP - polichromia

W środku kaplicy zachował się drewniany ołtarz, z cudowną figurą Matki Boskiej. W prezbiterium nadal jest podłoga z kamiennego ciosu. Nad wejściem jest do dziś drewniany chór. A na ścianach widoczne są fragmenty pierwotnej polichromii z przedstawieniami figuralnymi, motywami geometrycznymi i roślinnymi. 
Kaplica znajduje się obecnie na cmentarzu, gdzie spoczywa 46 legionistów poległych 18 listopada 1914 r.

Cmentarz w Bydlinie - Grób Legionistów

W miejscowości Krzywopłoty, w dniach 17-18 listopada 1914 roku odbyła się bitwa legionów Józefa Piłsudskiego. Na pamiątkę tych wydarzeń z inicjatywy Marszałka w roku 1920 postawiono pomnik (Grób Legionistów). Kilkumetrowy krzyż z kamienia ozdobiony symbolami legionowymi stoi do dziś na cmentarzu w Bydlinie. W tym historycznym miejscu spoczywają żołnierze z czasów I oraz II wojny światowej różnej narodowości. Mieszczą się tu kwatery legionistów, Żołnierzy Wojska Polskiego, zbiorowe mogiły żołnierzy austriackich, rosyjskich.

Ruiny Zamku w Bydlinie - Co warto zwiedzić?

Zamek otwarty jest całodobowo i za darmo. To ciekawa atrakcja Bydlina, którą można zwiedzić ze swoim pupilem, o każdej porze roku. Niestety nie jest dostosowana do osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Warto zwiedzić Ruiny Zamku w Bydlinie. W drodze ze wzgórza zamkowego można przejść się śladami historii i zobaczyć okopy wojenne. Następnie polecamy obejrzeć kaplicę cmentarną, pomnik legionistów, kwatery żołnierzy i mogiły zbiorowe.

czas na przygodę, ruszaj w trasę

dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą

Atrakcje w pobliżu

Zamek Rabszyn
Pustynia Błędowska
Zamek Bobolice
Zamek Pieskowa Skała

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"