Piaszczysty, nie zalesiony teren był w przeszłości wykorzystywany do ćwiczeń polowych przed Bitwą pod Krzywopłotami przez piechotę legionową. W okresie międzywojennym Pustynia Błędowska nadal pełniła funkcję poligonu wojskowego i była wykorzystywana do ćwiczeń przez piechotę i artylerię Korpusu nr V w Krakowie. W czasie II wojny światowej Pustynia Błędowska stała się poligonem dla niemieckich lotników. Obecnie niewielki obszar służy za poligon, gdzie odbywają się ćwiczenia wojska spadochronowego.
Średnia głębokość piasków na Pustyni Błędowskiej mieści się w przedziale 17-20 m. Tworzą go drobne ziarna kwarcowe z dużą domieszką innych minerałów, które są oszlifowane do połysku. Monotonny krajobraz uatrakcyjniają niewielkie formy wydmowe oraz fulguryty, czyli minerały powstałe na skutek stopienia piasku przez uderzenie pioruna. Na wszystko można spojrzeć z drewnianych platform. Pustynia Błędowska podzielona jest zarośniętym pasem, biegnącym wzdłuż koryta Białej Przemszy. Rzeka o długości 63,9 km ma swój początek na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.
dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą
„Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"