Zamek w Mirowie zbudowano około połowy XIV wieku w czasach Kazimierza Wielkiego. Pierwsze wzmianki o warowni oraz folwarku zamkowego pochodzą z roku 1399 roku. Prawdopodobnie wzniesiono go w miejsce kamiennej strażnicy, która podlegała pod pobliski Zamek w Bobolicach. Warownia należała do rodu Lisów (właściciele pobliskiego zamku w Koziegłowach), Władysława Opolczyka, Sassina (burgrabia Mirowa), Piotra z Bnina (pochodzącego z rycerskiego rodu), rodziny Myszkowskich, Piotra Korycińskiego a następnie rodziny Męcińskich.
Obecnie Zamek w Mirowie jest własnością rodziny Laseckich. W 2006 roku rozpoczęły się prace zabezpieczające zamek objęty ochroną konserwatorską w okresie PRL. W wyniku szeregu badań naukowych został opracowany optymalny sposób zabezpieczenia ruin. Do tej pory udało się uzupełnić mur obwodowy, zabezpieczono korony zamku, wypełniono liczne ubytki w otworach okiennych i drzwiowych.
Zamek Mirów znajduje się na terenie Geoparku Północnej Jury, na którym występuje mnóstwo form:
krasu podziemnego: schrony, jaskinie,
krasu powierzchniowego: skalne ostańce, leje i uwały krasowe, żłobki, bruzdy.
W pobliżu Zamku w Mirowie znajdują się takie skały jak: Grzyb, Studnisko oraz Skała z Odstrzeloną Basztą (wys. ok 12 metrów, położona 5o metrów na wschód od zamku). Skały Mirowskie stały się popularnym celem wspinaczki skalnej.
dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą
„Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"