Zamek dolny od wschodu pełnił funkcje gospodarcze i mieszkalne. Przechowywano w nim broń. Został zbudowany na planie pięciokąta a otaczające go mury posiadały blanki, wzmocnione przyporami. Wolna przestrzeń pomiędzy tzw. zębami na zwieńczeniu muru, miała ułatwić obronę w czasie oblężenia. W czasie walk w prześwitach między zębami rozstawieni byli łucznicy. Blanki, które stanowiły przedpiersie wieńczące mur obwodowy, miały chronić biegnący za nimi chodnik strzelecki.
Zamek dolny od strony zachodniej był większy od wschodniego. Zbudowano go w stylu renesansowym z częścią mieszkalną i gospodarczą.
Otaczający go mur obwodowy biegnie po skale aż do wieży. Pozostałości muru zabytkowej budowli mają ok. 2 m. wysokości. Zachowały się okienne otwory.
Na dziedzińcu znajduje się głęboka na 200 metrów studnia. Jej wysokość nie jest potwierdzona. Obecnie ma głębokość 26 metrów, a reszta jest zasypana. Inne legendy mówią, że pod całą warownią znajduje się sieć korytarzy z ukrytymi skarbami.
Wjazd na podzamcze wschodnie prowadził przez ostrołukową bramę, gdzie zachowały się wgłębienia do spuszczania broni. Brama była dodatkowo chroniona przez podniesiony most zwodzony.
Podejście do Zamku Smoleń utrudniała sucha fosa i rozciągający się przed nią wał odcinkowy, wykorzystujący w części naturalne ukształtowanie terenu i skały wapienne. Nad fosą była przerzucona kładka i wspomniany most zwodzony, podnoszony na łańcuchach.
dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą
„Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"