Widziane z daleka Trzy Spodki to Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne im. Tadeusza Hołdysa na Śnieżce na wysokości 1602 m n.p.m. Budynek w stylu “modernizmu” wzniesiono w latach 1966-1974. Futurystyczne obserwatorium ma formę trzech połączonych ze sobą brył w kształcie dysków. Potocznie kuliste przestrzenie nazywa się “talerzami” lub “spodkami”, ponieważ przypominają “latające talerze”. Projekt budynku został wyłoniony w ramach konkursu SARP (Stowarzyszenie Architektów Polskich). Wybrano pracę Witolda Lipińskiego i Waldemara Wawrzyniaka, która została także doceniona na Światowej Wystawie Architektury w Meksyku.
Meteorologiczne obserwacje w nowym budynku rozpoczęto 1 stycznia 1975 roku, pod kierownictwem Tadeusza Hołdys.
Górny Talerz - jest położony na żelbetowym trzonie. Dysk o średnicy 13 metrów posiada okna i taras, który służy do dokonywania pomiarów na dachu.
Środkowy Talerz - postawiono od strony południowej. Dysk ma 20 metrów średnicy, jest podpiwniczony i spełnia funkcję zaplecza technicznego.
Dolny Talerz - wniesiono od strony zachodniej. W nim znajduje się wejście do obserwatorium a także ogólnodostępna restauracja z widokami na Kotlinę Jeleniogórską. Dysk ma 30 metrów średnicy, jest podpiwniczony. Dzienne światło dociera także przez świetlik zdobiący dach.
Od 1872 w schronisku Pruska Chata była agencja pocztowa. Ze szczytu Śnieżki przez 37 lat, listy codziennie odbierał słynny karkonoski listonosz: Robert Fleiss. 1 sierpnia 2008 roku niewielki kiosk zastąpił nowy punkt pocztowy, najwyżej położony w Czechach. Budynek Czeskiej Poczty składa się z 12 tys. elementów drewnianych, 6 tys. elementów stalowych i 1,5 tys. elementów systemu hydraulicznego sterującego zewnętrznymi żaluzjami, których zadaniem jest osłona obiektu przed surowym klimatem Śnieżki.
Dawną piwnicę Českiej boudy przekształcono w podziemia widoczne z zewnątrz w postaci małych okienek. W środku budynku Czeskiej Poczty jest sklep z pamiątkami i bar z ciepłymi posiłkami. Na dachu dwupiętrowego obiektu pocztowego znajduje się taras widokowy na wysokości 1610 m n.p.m. Ustawiono na nim automatyczną stację meteorologiczną. Zbudowana z drewna, stali i szkła Czeska Poczta na Śnieżce została nazwana żeńskim imieniem „Anežka”.
„Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"