Atrakcje na szczycie Śnieżki - Trzy Spodki - Gondole


Szczyt Śnieżki zdobyliśmy kierując się niebieskim szlakiem górskim od Świątyni Wang a następnie wybraliśmy strome podejście pod górę tzw. “Zakosy” oznakowane jako czerwona trasa turystyczna przy schronisku “Dom Śląski”. Oba szlaki zostały szczegółowo opisane na osobnych stronach. Królowa Karkonoszy zachwyca z samej góry. Charakterystycznym obiektem, kojarzonym ze Śnieżką jest Obserwatorium Meteorologiczne w stylu “modernizmu”.

Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne

Widziane z daleka Trzy Spodki to Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne im. Tadeusza Hołdysa na Śnieżce na wysokości 1602 m n.p.m. Budynek w stylu “modernizmu” wzniesiono w latach 1966-1974. Futurystyczne obserwatorium ma formę trzech połączonych ze sobą brył w kształcie dysków. Potocznie kuliste przestrzenie nazywa się “talerzami” lub “spodkami”, ponieważ przypominają “latające talerze”. Projekt budynku został wyłoniony w ramach konkursu SARP (Stowarzyszenie Architektów Polskich). Wybrano pracę Witolda Lipińskiego i Waldemara Wawrzyniaka, która została także doceniona na Światowej Wystawie Architektury w Meksyku.

“Latające Talerze” - Główna atrakcja na Śnieżce

Meteorologiczne obserwacje w nowym budynku rozpoczęto 1 stycznia 1975 roku, pod kierownictwem Tadeusza Hołdys.

  1. Górny Talerz - jest położony na żelbetowym trzonie. Dysk o średnicy 13 metrów posiada okna i taras, który służy do dokonywania pomiarów na dachu.

  2. Środkowy Talerz - postawiono od strony południowej. Dysk ma 20 metrów średnicy, jest podpiwniczony i spełnia funkcję zaplecza technicznego.

  3. Dolny Talerz - wniesiono od strony zachodniej. W nim znajduje się wejście do obserwatorium a także ogólnodostępna restauracja z widokami na Kotlinę Jeleniogórską. Dysk ma 30 metrów średnicy, jest podpiwniczony. Dzienne światło dociera także przez świetlik zdobiący dach.

Kaplica Św. Wawrzyńca na Śnieżce - figury świętych

Szczyt Śnieżki od ponad 300 lat zdobi Kaplica Św. Wawrzyńca ufundowana przez hrabiego Christofa Leopolda Schaffgotscha. Budowę obiektu sakralnego w stylu barokowym rozpoczęto w 1665 roku. Kaplica na Śnieżce została poświęcona w 1681 roku. Regularne nabożeństwa odbywały się w tym obiekcie do 1810 roku, do czasu kasacji zakonu Cystersów. Budynek kaplicy przekształcono w schron dla turystów a ołtarz z rzeźbą Św. Wawrzyńca przeniesiono do kaplicy Św. Anny w Sosnówce. Nabożeństwa wznowiono od 1850 r. W roku 2000 Kaplica Św. Wawrzyńca zyskała nową posadzkę i ołtarz z granitu, na którym stoi: figura Matki Bożej, figura Św. Wawrzyńca, figura Św. Wojciecha.

Barokowy Zabytek na Śnieżce - Kaplica Św. Wawrzyńca

Najwyżej położony w Polsce obiekt sakralny ma 14 metrów wysokości. Zbudowany jest na planie koła o średnicy 7 metrów, do którego dostawiony jest kwadratowy przedsionek. Spłaszczoną kopułę w środku pokryto malowidłami z lat 80-tych XIX w. Kaplicę Św. Wawrzyńca wzniesiono na kamiennym fundamencie na szczycie Śnieżki. Zabytkowy budynek oszalowany jest pionowymi deskami. Posiada owalne okna, wypełnione współczesnym szkłem witrażowym. Można zajrzeć do wnętrza kaplicy, ale figury i ołtarz stoją za kratami, gdy nie odbywają się nabożeństwa.

 Budynek Czeskiej Poczty - karkonoski listonosz

Od 1872 w schronisku Pruska Chata była agencja pocztowa. Ze szczytu Śnieżki przez 37 lat, listy codziennie odbierał słynny karkonoski listonosz: Robert Fleiss. 1 sierpnia 2008 roku niewielki kiosk zastąpił nowy punkt pocztowy, najwyżej położony w Czechach. Budynek Czeskiej Poczty składa się z 12 tys. elementów drewnianych, 6 tys. elementów stalowych i 1,5 tys. elementów systemu hydraulicznego sterującego zewnętrznymi żaluzjami, których zadaniem jest osłona obiektu przed surowym klimatem Śnieżki.

 Taras Widokowy na dachu Czeskiej Poczty

Dawną piwnicę Českiej boudy przekształcono w podziemia widoczne z zewnątrz w postaci małych okienek. W środku budynku Czeskiej Poczty jest sklep z pamiątkami i bar z ciepłymi posiłkami. Na dachu dwupiętrowego obiektu pocztowego znajduje się taras widokowy na wysokości 1610 m n.p.m. Ustawiono na nim automatyczną stację meteorologiczną. Zbudowana z drewna, stali i szkła Czeska Poczta na Śnieżce została nazwana żeńskim imieniem „Anežka”.

Obelisk na Śnieżce upamiętniający lotniczą katastrofę

Po stronie Czeskiej w 2001 roku został odsłonięty obelisk, upamiętniający ofiary katastrofy lotniczej samolotu Junkers JU 52. Najwyższy szczyt Karkonoszy był świadkiem tragicznych w skutkach wypadków.

W lutym 1945 roku rozbił się samolot transportujący rannych żołnierzy z Wrocławia. Z rozbitej maszyny ocalało kilkanaście osób, spośród których 6 osób w szpitalnych strojach ruszyło po pomoc do wsi Mala Upa. Panujące wówczas warunki pogodowe doprowadziły do śmierci ocalałych, którzy zmarli z wycieńczenia i wychłodzenia.

Linowa Kolejka Gondolowa na Śnieżkę

Spacerując po szczycie Śnieżki zarówno po polskiej jak i Czeskiej stronie, zobaczyliśmy ostatnią stację linowej kolejki gondolowej na wysokości 1588 m n.p.m. Jest to dwuodcinkowa wisząca kolejka jednolinowa posiadająca czteroosobowe kabiny (gondole). Kolejka Gondolowa startuje w miejscowości Pec p.Sněžkou: 828,95 m n. p. m. To najprostszy sposób dotarcia na szczyt Śnieżki. Mogą nią wjechać osoby mające problemy z poruszaniem się. Zapewnione są przewozy wózków dziecięcych i osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich. Linowa kolejka gondolowa na Śnieżkę składa się z dwóch odcinków. W czasie dużego nasilenia ruchu turystycznego nie można wsiadać do kolejki w stacji środkowej, zaś wjazd na sam szczyt Śnieżki zależny jest od warunków pogodowych. Siła wiatru nie może przekraczać 60 km/h.
Kolejka Gondolowa wyglądała na ciekawą atrakcję, dlatego w przyszłości zamierzamy przetrzeć nią nieznane szlaki, co wiąże się z wycieczką do Czech. Tym razem zdecydowaliśmy się na powrót niebieskim szlakiem zwanym: Jubileuszowym. Na sam dół (na Kopę) postanowiliśmy zjechać linową kolejką “Zbyszek”.

Czas w drogę, ruszaj w trasę

dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą

Atrakcje w pobliżu

Miasto Karpacz
Świątynia Wang
Zamek Książ
Pałac Marianny Orańskiej

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"