Wewnątrz fortu mieściło się 3766 żołnierzy. Dookoła wydrążono 9 studni. Najgłębsza studnia o głębokości ok. 80 metrów znajdowała się na terenie fortu Ostróg. Przystosowanie do działań bojowych po raz pierwszy zostało sprawdzone w roku 1807, kiedy to w stronę Srebrnej Góry zmierzała francuska armia dowodzona przez Hieronima Bonaparte (młodszego brata Napoleona). Zacięte walki zakończyły się podpisaniem porozumienia w Tylży.
Twierdza Srebrna Góra została odbudowana i postawiona w stan gotowości bojowej w roku 1850. W tym czasie Prusy zostały zmuszone do uznania zwierzchnictwa Austrii. Podjęto decyzję o rozwiązaniu srebrnogórskiego garnizonu. Wymarsz wojsk z Twierdzy Srebrna Góra odbył się w roku 1867. Mieszkańcy pobliskiego miasta musieli znaleźć inne źródło dochodu zamiast utrzymywać się z wojska. Nastąpił rozwój przemysłu. W Srebrnej Górze otwarto przędzalnie i fabrykę zegarków kieszonkowych. Firma Eppner & Co zajęła budynki dawnych koszar.
Po pokonaniu wielu schodów udało nam się dotrzeć na sam szczyt fortu Donjon, który składa się z czterech wież o średnicy 60 metrów i murach o grubości 12 metrów. Wysokie wieże połączono kurtynami. Dzięki czemu powstała niesamowita fortyfikacja. Korona bastionu Donjon jest świetnym punktem widokowym na Góry Beskidzkie. Mimo tak krótkiego czasu przeznaczonego na zwiedzanie mogliśmy spojrzeć bez ograniczeń przed siebie i zachwycać się górskim pejzażem.
dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą
„Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"