Spacerując po szczycie Śnieżki w naturalny sposób poruszamy się po granicy polsko-czeskiej. Kilka atrakcyjnych punktów na szczycie znajduje się po stronie polskiej a część należy do Republiki Czeskiej. Na Śnieżkę prowadzi wiele szlaków z obu krajów, dlatego zrodził się w przeszłości pomysł stworzenia wspólnych tras:
Droga Jubileuszowa (czerwony szlak po stronie czeskiej, niebieski szlak po stronie polskiej)
Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej (czerwony i czarny szlak po stronie polskiej) tzw. “Zakosy”.
Po stronie czeskiej postawiony jest budynek z tarasem widokowym. W oddali widać górną stację czeskiej kolejki gondolowej. Większość turystów z Czeskiej Republiki udaje się w jej kierunku, by zjechać na dół. Polscy turyści najczęściej schodzą niebieskim szlakiem górskim ze Śnieżki. Jednak niebieski szlak od schroniska “Dom Śląski” dochodzi tylko do granicy z czechami. I choć nikt nie zwraca na to uwagi na wysokości 1515 m n.p.m szeroka droga łączy się z czerwonym szlakiem prowadzącym na Śnieżkę po czeskiej stronie. Trasa poza granicami Polski trwa średnio 15 minut.
Droga Jubileuszowa podczas schodzenia ze Śnieżki ma swój początek po czeskiej stronie (południowe zbocze Królowej Karkonoszy). Na wysokości 1515 m n.p.m czerwony szlak górski CZ zmienia się na terenie Polski w niebieski szlak ze Śnieżki PL. Droga Jubileuszowa ze szczytu aż do Przełęczy pod Śnieżką ma 1,4 kilometra długości a różnica wzniesień to około 210 metrów. Cały odcinek Drogi Jubileuszowej jest wyłożony granitową kostką, dzięki czemu pełni funkcję drogi dojazdowej.
Droga Jubileuszowa przeszła wiele przemian. Powstała z okazji ważnego jubileuszu w 1905 roku. Niektóre odcinki ważnego szlaku na Śnieżkę miały stopnie. Po koniec II wojny światowej na polecenie Niemców schody zostały rozebrane. Na szczycie Śnieżki znajdowała się stacja radiowa lotnictwa łącząca z główną kwaterą Hitlera. Królowa Karkonoszy stanowiła główny obszar szkoleniowy dla żołnierzy. W 1940 roku na zboczach Śnieżki rozbił się samolot ćwiczebny Focke-Wulf. W 1945 roku rozbił się samolot z żołnierzami.
dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą
„Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"