Droga Jubileuszowa - Szlak ze Śnieżki


Karkonoski Park Narodowy
w trosce o bezpieczeństwo i wygodę turystów reguluje ruchem na szlakach prowadzących na szczyt Śnieżki. Według danych KPN 400 tysięcy ludzi wchodzi trasami od strony polskiej a 100 tysięcy ludzi wjeżdża na sam szczyt czeską koleją gondolową. Dlatego przy wzmożonym ruchu turystycznym w letnim sezonie ogłaszany jest zakaz schodzenia ze Śnieżki tzw. zakosami (czerwonym i tym samym czarnym szlakiem). Jedyną opcją jaka wówczas zostaje jest zejście Drogą Jubileuszową. Zamieszczony na samym dole filmik z wyprawy nieco przybliża górski klimat.

Droga Jubileuszowa - biegnąca przez Polskę i Czechy

Spacerując po szczycie Śnieżki w naturalny sposób poruszamy się po granicy polsko-czeskiej. Kilka atrakcyjnych punktów na szczycie znajduje się po stronie polskiej a część należy do Republiki Czeskiej. Na Śnieżkę prowadzi wiele szlaków z obu krajów, dlatego zrodził się w przeszłości pomysł stworzenia wspólnych tras:

  1. Droga Jubileuszowa (czerwony szlak po stronie czeskiej, niebieski szlak po stronie polskiej)

  2. Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej (czerwony i czarny szlak po stronie polskiej) tzw. “Zakosy”.

Niebieski Szlak ze Śnieżki PL - Czerwony Szlak CZ

Po stronie czeskiej postawiony jest budynek z tarasem widokowym. W oddali widać górną stację czeskiej kolejki gondolowej. Większość turystów z Czeskiej Republiki udaje się w jej kierunku, by zjechać na dół. Polscy turyści najczęściej schodzą niebieskim szlakiem górskim ze Śnieżki. Jednak niebieski szlak od schroniska “Dom Śląski” dochodzi tylko do granicy z czechami. I choć nikt nie zwraca na to uwagi na wysokości 1515 m n.p.m szeroka droga łączy się z czerwonym szlakiem prowadzącym na Śnieżkę po czeskiej stronie. Trasa poza granicami Polski trwa średnio 15 minut.

Droga Jubileuszowa z kostki kamiennej

Droga Jubileuszowa podczas schodzenia ze Śnieżki ma swój początek po czeskiej stronie (południowe zbocze Królowej Karkonoszy). Na wysokości 1515 m n.p.m czerwony szlak górski CZ zmienia się na terenie Polski w niebieski szlak ze Śnieżki PL. Droga Jubileuszowa ze szczytu aż do Przełęczy pod Śnieżką ma 1,4 kilometra długości a różnica wzniesień to około 210 metrów. Cały odcinek Drogi Jubileuszowej jest wyłożony granitową kostką, dzięki czemu pełni funkcję drogi dojazdowej.

Geneza nazwy Drogi Jubileuszowej na Śnieżkę

Rozwój turystyki i związanej z nią infrastruktury jest wynikiem działań Towarzystwa Karkonoskiego RGV, które powstało 1 sierpnia 1880 roku z inicjatywy Theodora Donata. W przeciągu 30 pierwszych lat swojej działalności Towarzystwo Karkonoskie RGV zbudowało, zmodernizowało oraz oznakowało letnie i zimowe szlaki turystyczne. Powstało 90 kilometrów szlaków w Karkonoszach i wiele innych. W 1905 roku oddano do użytku “Drogę Jubileuszową”, którą wybudowano z okazji 25-lecia założenia Towarzystwa Karkonoskiego. W momencie powstania droga uważana była za osiągnięcie techniczne.

Droga Jubileuszowa - Historyczne Przemiany

Droga Jubileuszowa przeszła wiele przemian. Powstała z okazji ważnego jubileuszu w 1905 roku. Niektóre odcinki ważnego szlaku na Śnieżkę miały stopnie. Po koniec II wojny światowej na polecenie Niemców schody zostały rozebrane. Na szczycie Śnieżki znajdowała się stacja radiowa lotnictwa łącząca z główną kwaterą Hitlera. Królowa Karkonoszy stanowiła główny obszar szkoleniowy dla żołnierzy. W 1940 roku na zboczach Śnieżki rozbił się samolot ćwiczebny Focke-Wulf. W 1945 roku rozbił się samolot z żołnierzami.

Niebieski Szlak ze Śnieżki po II wojnie Światowej

Pod koniec wojny władze niemieckie podjęły decyzję o wysadzeniu obserwatorium, które uratował kierownik Glass i surowe warunki panujące na Śnieżce. Po 1945 roku Śnieżka wyznaczała granicę między Polską a Czechosłowacją. Przekraczanie granicy polsko-czechosłowackiej nie było możliwe aż do lat 70-tych. Obecny wygląd Droga Jubileuszowa zawdzięcza remontowi, który został przeprowadzony przez Polaków w 1967 roku.

Droga Jubileuszowa na szczyt Śnieżka

Utwardzona droga to nie wszystko co czeka na turystów na niebieskim szlaku górskim na Śnieżkę zwanym "Drogą Jubileuszową". Przede wszystkim urzekają wspaniałe widoki i górski krajobraz. Z każdej strony widać góry, doliny i wydeptane ścieżki. Zbocza gór zdobią tysiące kamieni i skał. Trawy, krzewy, kwiaty dodają kolorytu. Przecierając ten szlak górski można się poczuć jak prawdziwy zdobywca. Piesza wędrówka w surowych warunkach, jakie panują na Śnieżce, jest nie lada wyzwaniem.

Czas na przygodę, ruszaj w trasę

dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą

Atrakcje w pobliżu

Świątynia Wang
Miasto Karpacz
Zamek Książ
Pałac Marianny Orańskiej

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"