Wjazd do Zamku Ogrodzieniec w Podzamczu prowadził od południowego wschodu wąską szczeliną między dwiema skałami. Najprawdopodobniej wcześniejszą bramę zastąpiła wybudowana w XVI wieku wieża bramna. Wysokie ogrodzenie powstało z różnych materiałów. Wielotonowe bloki wapienne z żyłkami twardego krzemienia zostały przycięte w jednej płaszczyźnie, co było wyjątkowo trudne.
Po przekroczeniu murów Zamku Ogrodzieniec oczom ukazuje się wysoka wieża pięciokondygnacyjna z łukowatą bramą, nad którą zawieszone są tarcze herbowe trzymane przez lwy. Nad wjazdem do Zamku Ogrodzieniec w wieży bramnej w przeszłości znajdowały się pomieszczenia tj.: schownie, strzelnice a nad nimi mieściła się kaplica zamkowa. Dodatkową zaporę stanowiła fosa, nad którą najprawdopodobniej był most zwodzony.
Miejscem ostatniej nadziei w obliczu dużego zagrożenia był Zamek Wysoki. To najstarsza część Zamku Ogrodzieniec w Podzamczu, wybudowana jeszcze za czasów rycerskiego rodu Włodków. Do dziś zachowały się trzy amfiladowo połączone izby oraz łuk kolebkowego sklepienia. Ukryte w ścianie blachy oddzielają oryginalne mury od dwudziestowiecznej rekonstrukcji. Dawniej można było wejść do Zamku Wysokiego z Dziedzińca Pańskiego przez nieistniejący dziś ganek. Współcześnie ruiny Zamku Ogrodzieniec wzbogaciły się o wiele platform widokowych i przejść z balustradami.
dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą
„Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"