Ruiny Zamku w Olsztynie koło Częstochowy na Skale Wapiennej z widokiem na skałki wspinaczkowe

Ruiny Zamku w Olsztynie (woj. śląskie) są oddalone od Zamku w Mirowie o 27,8 km i mniej niż 20 km od Jasnej Góry. Uznawane są za pierwszą atrakcję leżącą na Szlaku Orlich Gniazd, ruszając od strony Częstochowy lub ostatnią patrząc od strony Krakowa. Fragmenty murów i wieżę widać z głównej drogi. Zamek stoi na skale wapiennej i otaczają go ciekawe kompozycje skalne uformowane przez naturę.

Zamek w Olsztynie Jura Krakowsko-Częstochowska

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska leży w dorzeczu górnej Wisły oraz Warty i obejmuje obszar zachodniej Małopolski graniczącej ze Śląskiem. Tworzy pas długości około 80 km pomiędzy Częstochową a Krakowem, gdzie wytworzyły się wapienne ostańce. Skały wapienne stanowiły naturalną zaporę, dlatego na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej dawni królowie chętnie budowali warownie obronne. Zamek w Olsztynie należał do systemu średniowiecznych zamków strzegących granicy Królestwa Polskiego przed najeźdźcami z Górnego Śląska, współcześnie zwanego Orle Gniazda.

Zamek w Olsztynie na skale wapiennej

Zamek w Olsztynie został wybudowany na trudno dostępnych skałach wapiennych (na wzór orlich gniazd). Białe skały i zachowane fragmenty zamku wyraźnie widać na wysokim wzgórzu porośniętym drzewami i trawą. W czasach średniowiecznych pionowe skały wapienne wieńczące wzniesienie zostały wykorzystane przy budowie murów obronnych i wież. Dziś u podnóża Góry Zamkowej rozciąga się drewniane ogrodzenie. Na teren Zamku w Olsztynie można się dostać od strony ulicy Zamkowej. Na szczęście jest możliwość zakupu biletu po drugiej stronie, w kasie na czterech kółkach.

Rynek w Olsztynie koło Zamku, Śląsk

Wejście na Zamek w Olsztynie prowadzi przez bramę główną od ulicy Zamkowej, przy której znajduje się płatny parking i kilka kroków dalej jest rynek miasta. Wzdłuż ulicy rozstawione są sklepiki nie tylko z pamiątkami ale i różnymi przekąskami oraz słodkościami. Na uwagę zasługuje duży napis “I Love OLSZTYN” oraz Rzeźba Balansująca “Przytulia Olsztyńska” (2013). Rzeźby Jerzego Kędziory można spotkać m.in. w Sopocie, Bydgoszczy lub Częstochowie.

Podzamcze Zamku w Olsztynie, Śląsk

Podzamcze rozciąga się pomiędzy Wieżą Cylindryczną a Wieżą Sołtysią. Dziś główną atrakcją są ciekawe formacje skalne, przybierające różne kształty. Jedna skała wapienna przypomina żółwia, inna nasuwa skojarzenie z Maczugą Herkulesa, skałą na trasie do Zamku Pieskowa Skała w Sułoszowej. Podzamcze na terenie Ruin Zamku w Olsztynie koło Częstochowy to doskonałe miejsce na wypoczynek. Rozciąga się stąd wspaniały widok na Olsztyn i otaczającą go przyrodę.

Wieża Sołtysia Zamku w Olsztynie

Do zachowanej Wieży Sołtysiej (Starościńskiej) na Górze Zamkowej wiodą schody a także wydeptane ścieżki. Przeprowadzone badania archeologiczne datują budowę Wieży Sołtysiej na XII wiek. Prawdopodobnie była włączona w system murów lub obwałowań Zamku w Olsztynie. Niektórzy utożsamiają ją ze wzmiankami o Zamku w Przymiłowicach. Współcześnie Wieża Sołtysia pełni funkcję odpłatnego punktu widokowego skąd rozciąga się panorama na rezerwat krajobrazowy “Sokole Skały”, Słoneczne Skały i Ruiny Zamku w Olsztynie.

Wieża Cylindryczna, Ruiny Zamku w Olsztynie

Ruiny Zamku w Olszynie koło miasta Częstochowa są najbardziej rozpoznawalną warownią jurajską. Niemałe znaczenie odgrywa wysoka na 35 metrów Wieża Cylindryczna, zbudowana z białego wapienia i nadbudowana w późniejszym czasie z brunatnej cegły. W przeszłości średniowieczna wieża obronna “stołp” stanowiła ostateczny punkt obrony. Dolna część była przeznaczona na więzienie. Obecnie Wieża Cylindryczna przypomina maszt i jest ciekawą atrakcją turystyczną na Szlaku Orlich Gniazd.

Zwiedzanie Ruin Zamku w Olsztynie

Zamek właściwy jest oddalony o 50 metrów w kierunku północnym od Wieży Sołtysiej, gdzie mieści się platforma widokowa z lunetą obserwacyjną. Na wspomnianej trasie mijane są ruiny zamku średniego. Po lewej stronie wznosi się Wieża Cylindryczna oraz ruiny zamku górnego. Po zejściu w dół w stronę północną można natknąć się na mury stajni zamkowej (dziedziniec). Jeszcze niżej znajdują się mury baszty studziennej oraz wejście do pieczary zamkowej, ulokowanej pod zamkiem górnym. Ruiny Zamku w Olsztynie można zwiedzać bez przewodnika, po uiszczeniu opłaty za wstęp na ogrodzony teren.

Zachowane fragmenty Zamku w Olsztynie

Pierwsze wzmianki o Zamku Olsztyńskim pochodzą z roku 1306 r., choć warownia jurajska została wzniesiona dużo wcześniej i rozbudowana w XIV w przez króla Kazimierza Wielkiego. Zamek został zniszczony w czasie potopu szwedzkiego. Duże fragmenty warowni pozyskano do budowy kościoła parafialnego w latach 1722-1726 a w XIX wieku kolejne partie rozebrali chłopi. Do dziś zachowały się mury części mieszkalnej, dwie wieże (Cylindryczna i Starościańska), fragmenty ścian budynków gospodarczych. W czasie badań archeologicznych odkryto piwnice, fundamenty kuźnicy i pozostałości po dymarkach.

Punkty Widokowe z Zamku Olsztyńskiego

Skaliste wzgórze w miejscowości Olsztyn zwane Górą Zamkową jest doskonałym naturalnym punktem widokowym. Rozciąga się z niego panorama nie tylko na Olsztyn ale i na Częstochowę, przy dobrej pogodzie oraz na Górę Biakło. Z pewnością urzekają jurajskie ostańce w postaci grani, baszt, bloków i ścian, które stworzyły warunki do wytworzenia się schronisk skalnych i jaskini zamieszkiwanych przez różne gatunki nietoperzy. Wzgórza w wyższych partiach porośnięte buczyną zdobią barwne kwiaty, zaś szczeliny skalne i półki ostańców wapiennych urozmaicają rozwinięte zbiorowiska mchów i paproci.

Góra Biakło koło Zamku Olsztyn

Wznosząca się nad Olsztynem koło Częstochowy Góra Biakło ma wysokość 340 m n.p.m. Niektórzy nazywają ją Jurajskim Małym Giewontem z uwagi na charakterystyczne ukształtowanie szczytowego, skalnego grzebienia. Na skale wapiennej stoi krzyż upamiętniający pontyfikat Jana Pawła II. Ze szczytu góry rozciąga się widok na rezerwat Sokole Góry, Zamek w Olsztynie i inne skalne ostańce, które przyciągają miłośników wspinaczki.

Wspinaczki skałkowe, Zamek w Olsztynie

Na wybranych ostańcach skalnych w pobliżu Zamku w Olsztynie koło Częstochowy dozwolona jest wspinaczka. Wzgórze Zamkowe to rejon podzielony na kilka odrębnych skał przeznaczonych do wspinaczki. Skały tj.: Słoneczne Dolne (wys. 15 m) i Górne (8 m), Mur pod Basztą (10 m), Przekładaniec (10 m), Ganek Ewy, Żółty Filar (15 m) tworzą w zasadzie całość zwaną Cyrkiem. Obecna asekuracja opiera się na nowych ringach wklejonych w 20008 roku. Rejon zamkowych skał stał się poligonem wspinaczkowym środowiska częstochowskiego.

Ścieżka geologiczna - Kamieniołom Kielniki

Ścieżka geologiczna Kamieniołom Kielniki została otwarta w 2008 r i rozciąga się na długości 5,3 km. Trasa przebiega przez malownicze wzgórza pokryte skałami wapiennymi tj.: Góry Cegielni, Ostrej Góry i Statkowej. Na najwyższym wzgórzu zachowały się Ruiny Zamku w Olszynie. W okolicy nieczynnego kamieniołomu Kielniki wykształciły się dwie groty (Jaskinia Kielniki i Jaskinia Magazyn). Początek ścieżki znajduje się przy budynku zabytkowego Spichlerza, u podnóża Góry Zamkowej jest 2 Przystanek, przybliżający geologię Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W sumie na trasie jest 8 tablic informacyjnych. Od ostatniego punktu wiedzie ścieżka, która doprowadza do 4 przystanku, zamykającego pętlę ścieżki geologicznej “Kamieniołom Kielniki”.

Ruchoma Szopka koło Zamku Olsztyńskiego

Ruiny Zamku w Olsztynie koło Częstochowy nie są jedyną atrakcją w okolicy. Dużą popularnością cieszy się Ruchoma Szopka ludowego artysty, Jana Wiewióra zwana także: “Betlejemowem pod strzechą”. Kolekcja składa się z ponad 800 figur, z czego prawie 350 jest ruchomych i jest wyeksponowana w XIX-wiecznej chałupie leżącej na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Twórca Ruchomej Szopki zainspirował się podobną wystawą na Dolnym Śląsku w Wambierzycach. Bajecznie kolorowa szopka przedstawia sceny biblijne oraz nawiązuje do historii Polski a tło stanowią Ruiny Zamku w Olsztynie.

czas na przygodę, ruszaj w trasę

dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą

Atrakcje w pobliżu

Zamek Ogrodzieniec
"Polskie Malediwy" Jaworzno
Zamek Bobolice
Pustynia Błędowska

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"