Ruiny Zamku w Olszynie koło miasta Częstochowa są najbardziej rozpoznawalną warownią jurajską. Niemałe znaczenie odgrywa wysoka na 35 metrów Wieża Cylindryczna, zbudowana z białego wapienia i nadbudowana w późniejszym czasie z brunatnej cegły. W przeszłości średniowieczna wieża obronna “stołp” stanowiła ostateczny punkt obrony. Dolna część była przeznaczona na więzienie. Obecnie Wieża Cylindryczna przypomina maszt i jest ciekawą atrakcją turystyczną na Szlaku Orlich Gniazd.
Zamek właściwy jest oddalony o 50 metrów w kierunku północnym od Wieży Sołtysiej, gdzie mieści się platforma widokowa z lunetą obserwacyjną. Na wspomnianej trasie mijane są ruiny zamku średniego. Po lewej stronie wznosi się Wieża Cylindryczna oraz ruiny zamku górnego. Po zejściu w dół w stronę północną można natknąć się na mury stajni zamkowej (dziedziniec). Jeszcze niżej znajdują się mury baszty studziennej oraz wejście do pieczary zamkowej, ulokowanej pod zamkiem górnym. Ruiny Zamku w Olsztynie można zwiedzać bez przewodnika, po uiszczeniu opłaty za wstęp na ogrodzony teren.
Skaliste wzgórze w miejscowości Olsztyn zwane Górą Zamkową jest doskonałym naturalnym punktem widokowym. Rozciąga się z niego panorama nie tylko na Olsztyn ale i na Częstochowę, przy dobrej pogodzie oraz na Górę Biakło. Z pewnością urzekają jurajskie ostańce w postaci grani, baszt, bloków i ścian, które stworzyły warunki do wytworzenia się schronisk skalnych i jaskini zamieszkiwanych przez różne gatunki nietoperzy. Wzgórza w wyższych partiach porośnięte buczyną zdobią barwne kwiaty, zaś szczeliny skalne i półki ostańców wapiennych urozmaicają rozwinięte zbiorowiska mchów i paproci.
dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą
„Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"