Zamek Nałęczów w Wenecji zbudowano na niewielkim wzniesieniu i podmokłym terenie. Powstał na planie kwadratu o boku 33 metry długości. Warownię otoczono wysokim murem z cegły, który wzniesiono na kamiennych fundamentach. Funkcje mieszkalne i obronne pełniła w przeszłości czworoboczna wieża o boku 10 metrów. Wjazd do warowni z mostem zwodzonym, otoczonej fosą możliwy był od strony południowej, gdzie leży od niepamiętnych czasów Jezioro Biskupińskie.
Zamek został wzniesiony w połowie XV w z inicjatywy Mikołaja Nałęcza w 1400 roku. Po jego śmierci przeszedł w ręce Pomianów. 20 lat później Mikołaj Pomian odstąpił Zamek Wenecki archidiecezji gnieźnieńskiej. Od tego czasu Zamek pełnił funkcję więzienia dla przeciwników kościoła i niepokornych księży. W latach 1467-73 zamek był rezydencją starosty Wielkopolski - Piotra Nałęcza. W latach 1479-80 dokonano rozbiórki murów zamkowych na potrzeby budowy murowanej rezydencji arcybiskupiej w Żninie. Od tego czasu Zamek Wenecki coraz bardziej doprowadzano do ruiny. Po przejściu pod skrzydła Muzeum w Wenecji zamek został zabezpieczony jako tzw. “trwała ruina”.
dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą
„Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"